Pędzle do golenia

Wysłany przez: arturro Data: Styczeń 19, 2016, 21:07:47 Wyświetleń: 6017

Jaki powinien być pędzel do golenia ? Zazwyczaj w przypadku prostych pytań odpowiedź na nie zupełnie już taka nie jest i dokładnie tak jest w tym przypadku. Zasadniczo pędzle do golenia dzielimy na "syntetyczne" i "naturalne" ze względu na rodzaj włosia z jakiego zostały wykonane, a dodatkowo "naturalne" rozróżniamy pod względem pochodzenia włosia, tzn. jakie konkretnie zwierzątko użyczyło nań swojego futerka:).
Nie wiadomo dokładnie skąd "wziął się" pędzel do golenia, moja osobista teoria jest taka że wyewoluował z pędzla malarskiego - Jakiś kreatywny artysta stwierdził po prostu że przy użyciu tego narzędzia można do odpowiednio zwilżonego mydła wprowadzić tak dużą ilość powietrza, że powstanie piana, a ta z kolei nałożona na pokrytą zarostem twarz znakomicie zmiękcza zarost. W ten sposób "ręczne" namydlanie twarzy stało się od razu "passe" gdyż jak wie to każdy praktyk tradycyjnego golenia na mokro ten rodzaj zmiękczania zarostu bije o kilka długości wszystkie pozostałe.Pomimo upływu kilku (nastu?) stuleci (pierwsze pędzle do golenia, co do których mamy pewność że istniały pojawiły się we Francji około 1750 roku) jak dotąd nie wynaleziono nic lepszego w dziedzinie własnoręcznego przerabiania mydła na pianę do golenia. Odkąd w 1800 latach wprowadzono praktyczną składaną brzytwę i każdy mógł golić się samodzielnie bez pomocy fryzjera, pędzel do golenia stał się symbolem statusu mężczyzny. Drogie lub ekscentryczne pędzle były drogą do podniesienia czyjejś pozycji lub wzmocnienia wpływów, jak to zwykle bywa w przypadku "luksusowych" gadżetów.


Aż do początku XX wieku pędzle do golenia wykonywane były z naturalnego włosia - szczeciny dzika, lub droższe i bardziej luksusowe z włosia borsuka, natomiast rączki pędzli wykonywane były przeważnie z drewna i rogu, bardziej ekskluzywne z drogich i trudno dostępnych materiałów  jak kość śłoniowa czy heban. Od lat dwudziestych i trzydziestych dwudziestego wieku pojawiają się pędzle "syntetyczne" - odporne na działanie wody plastikowe rączki i włosie z nylonu lub jego pochodnych, które nie wymaga namaczania przed użyciem, oraz po opłukaniu i strząśnięciu z niego wody jest praktycznie suche i nie wymaga jak włosie naturalne długotrwałego suszenia.

Tak więc przy wyborze pędzla do golenia mamy trzy podstawowe możliwości - pędzel syntetyczny, pędzel naturalny z włosia borsuka i pędzel naturalny ze szczeciny dzika.


Pędzel syntetyczny

Najmniej "tradycyjny" z tej grupy ma jednak sporo zalet, tak jak wspomniałem jest całkowicie wodoodporny, a co za tym idzie łatwy w utrzymaniu i bezproblemowy w użyciu.
Jest to idealny wybór dla osób dużo podróżujących, ze względu na brak konieczności suszenia po użyciu. Jak każdy produkt ma również swoje minusy: "plastikowy" wygląd włosia i jego nadmierna sprężystość nie każdemu przypadnie do gustu, poza tym zdarzają się egzemplarze słabo "trzymające" wodę co powoduje mało komfortowe spływanie piany na dłoń trzymająca pędzel.


Pędzel z włosia borsuka

Klasyczny pędzel do golenia od którego większość z nas zaczyna przygodę z tradycyjnym goleniem na mokro.
Należy zaznaczyć że jest wiele rodzajów pędzli z włosia borsuka różnie klasyfikowanych przez poszczególnych producentów. Generalnie zazwyczaj wyróżnia się trzy kategorie pod względem użytego włosia - od najlepszego włosia z górnej części grzbietu borsuka (silvertip)poprzez "zwykłe" nieprzycinane włosie (best) do włosia z przycinanymi końcówkami (pure)
Pędzel z borsuka zapewnia komfortowe użytkowanie, i aksamitny dotyk podczas wyrabiania piany na twarzy, jednak wymaga namaczania przed goleniem i dbania o włosie po goleniu jest tez podatny na uszkodzenia przy nieprawidłowym użytkowaniu i wymaga starannego suszenia pomiędzy goleniami, najlepiej na specjalnym stojaku włosiem do dołu.


Pędzel ze szczeciny dzika

Najbardziej popularny z pośród pędzli z naturalnym włosiem, wbrew "dzikiej" nazwie najczęściej jest wykonany ze szczeciny świni domowej, czasami farbowanej.
Włosie nowego pędzla ze szczeciny jest sztywne i szorstkie i wymaga stopniowego "wyrabiania" przez jakiś czas (polega to na normalnym użytkowaniu) po tym okresie włosie nabiera miękkości i sprężystości, (a jego końcówki rozdwajają się co powoduje delikatniejszy "dotyk")aczkolwiek zachowuje pewną sztywność cenioną przez użytkowników lubiących "masaż" twarzy podczas golenia. Pędzel ze szczeciny naturalnej wymaga również namaczania w ciepłej wodzie przed każdym goleniem (od kilku do kilkunastu minut) celem zmiękczenia włosia i nadania mu sprężystości. Egzemplarze niektórych producentów wydzielają również początkowo charakterystyczny zapach niezbyt lubiany przez niektórych użytkowników, na szczęście po kilku, kilkunastu użyciach zapach zanika i nie przeszkadza juz cieszyć ie komfortowym goleniem

Te trzy rodzaje pędzli to "must have" - wypadałoby aby każdy pasjonat tradycyjnego golenia miał je w swojej łazience, choćby po to aby zauważyć różnice pomiędzy ich użytkowaniem, a z czasem wybrać swój ulubiony rodzaj pędzla, który będzie my służył już do końca (życia pędzla, lub przygody z tradycyjnym goleniem :))
Oczywiście jest całe mnóstwo innych pędzli jak choćby cenione przeze mnie bardzo pędzle z włosia końskiego, A te o których wspomniałem występują w niezliczonej wprost ilości rodzajów i wielkości - jest to tylko taki wstęp do zainteresowania się pędzlami do golenia, które stanowią również wdzięczny przedmiot do kolekcjonowania o czym przekonał się już niejeden posiadacz kilkunastu (kilkudziesięciu?) egzemplarzy:)

Ocena: ***** przez 7 uzytkowników.

Komentarze

arturro
Stały bywalec.
*****
Offline Offline

Wiadomości: 3334Zobacz profil Email
Styczeń 25, 2016, 16:52:05
To wlasnie taki krotki opis dla "newbies" w TG
gdybym to wszystko wiedzial pare lat temu zaoszczedziłbym sporo pln :)

pozdrawiam
a
extrema
Stały bywalec.
*****
Online Online

Wiadomości: 2274Zobacz profil Email
Styczeń 20, 2016, 15:25:42
Tekst jasny i  czytelny nawet dla laika. Zauważyłem sporo literówek, ale to zawsze tak bywa, a ja to skądś znam :) . Wspomniałbym jeszcze o końskim włosiu, i tak dla ciekawości  o nowinkach w postaci pędzli z mieszanym włosiem.  
emiel
Stały bywalec.
*****
Offline Offline

Wiadomości: 767Zobacz profil Email
Styczeń 20, 2016, 13:04:49
Artykul w bardzo przystepnej formie,przejrzysty. Idealna lektura dla poczatkujacego tradycyjniaka  ook