Technika golenia żyletką dla początkujących

Wysłany przez: Mirx Data: Marzec 18, 2015, 16:10:00 Wyświetleń: 10308

Rozpoczynasz przygodę z tradycyjnym goleniem i nie wiesz od czego zacząć? Każda lub niemal każda wątpliwość opisana została już na forum. Gorąco zachęcam do jego przejrzenia. Gdyby jednak z jakiegoś bliżej niezrozumiałego powodu nie chciało Ci się, drogi adepcie tradycyjnego golenia, przekopywać się przez tysiące wpisów, komentarzy i zaciekłych dyskusji, przedstawiam absolutne podstawy techniki golenia na mokro maszynką na żyletki.

W prawidłowo przeprowadzonym goleniu dążymy do tego,  aby usunąć zarost bez wywoływania podrażnień. Im bliżej skóry odbywa się cięcie włosów, tym większa szansa na wywołanie naruszenie ciągłości naskórka i wywołanie podrażnień. Szansę na osiągnięcie pożądanych efektów zwiększają: właściwa technika golenia, prawidłowe przygotowanie zarostu, odpowiednio dobrana maszynka i żyletka.


Przygotowanie skóry do golenia

Zabiegi wykonywane przed goleniem mają na celu przygotowanie skóry i zarostu do właściwego golenia. Według badań przeprowadzonych przez Gillette, właściwie przeprowadzone czynności przed goleniem, zmniejszają siłę potrzebną do ścięcia włosa aż 70%. Najlepiej ze zmiękczaniem zarostu radzi sobie zwyczajna woda, dlatego najczęściej stosowanym zabiegiem jest ciepły prysznic. Proces ten przyśpieszają i  wspomagają specjalne preparaty przed goleniem, które z powodzeniem można zastąpić mydłem do golenia ew. zwyczajnym mydłem toaletowym. Preparaty pre-shave całkiem nieźle zastępuje odżywkę do włosów. Co do sposobu przygotowania skóry, zdania, a co za tym idzie, metody postępowania są podzielone. Większość osób przemywa twarz ciepłą wodą, a nawet robi okład z rozgrzanych, wilgotnych ręczników. Inni opłukują twarz jak najchłodniejszą wodą. Jedna i druga metoda ma swoje zalety jak i wady, więc każdy powinien samodzielnie wypracować optymalny dla siebie sposób przygotowania skóry do golenia.

Na koniec można nanieść na skórę olejek pre-shave, który dodatkowo zwiększa poślizg ostrza minimalizując siłę z jaką działa ono na skórę.Wyrabianie piany

Prawidłowo przygotowana piana zmiękcza zarost, zapewnia właściwy poślizg ostrzu przesuwającemu się po skórze oraz tworzy warstwę ochronną amortyzując zbyt gwałtowne ruchy ostrza. Nie ma innej drogi, jak dojście do właściwej konsystencji metodą prób i błędów. Piana powinna być aksamitnie gładka, bez widocznych pęcherzyków powietrza i jakby tłusta w dotyku. Osiąga się to odpowiednio dobierając właściwe proporcje mydła do wody i wystarczająco długo ? aż do zgęstnienia, wyrabiając pianę. Choć to sprawa indywidualna, dobre efekty przynosi wyrabianie piany na twarzy, ponieważ mydło również w trakcie wyrabiania, a nie tylko po nałożeniu piany, oddziałuje na zarost. Jeśli wyrabianie piany z mydła w tyglu jest na początku zbyt trudne, można rozważyć zastosowanie kremu w tubie lub słoiku i wyrabianie piany w miseczce. Potrzebna ilość preparatu zależna jest od właściwości produktu, ale zwykle na golenie w trzech przejścia potrzeba 1,5-3,0 g, czyli porcja wielkości 1-2 migdałów. Sposób prowadzenia maszynki

Wpływ na sposób ścinania zarostu mają kąta natarcia ostrza, siła nacisku i szybkość przesuwania po skórze. Maszynka powinna być przedłużeniem ręki, a nie dłoni! Prowadząc maszynkę, nie należy wykonywać ruchów samą dłonią, ale całą ręką. Dzięki temu, prowadzenie maszynki będzie o wiele bardziej stabilne i przewidywalne. Do golenia nie jest potrzebne mocne przyciskanie głowicy do powierzchni skóry. Nawet przy minimalnym nacisku, ostrze jest w stanie ściąć włos, a mniejsze jest ryzyko podrażnienia skóry.

Idealny kąt to taki, który jest najmniejszy w stosunku do skóry i tnie przy tym zarost. Jak odnaleźć odpowiedni kąt golenia? Dobrą metodą na początek może być przykładanie maszynki do twarzy z rączką ustawioną do niej prostopadle i stopniowe zmniejszanie kąta, z jednoczesnym ruchem w dół (metoda mantica). Punkt, w którym maszynka zaczyna ciąć jest tym, który chcemy uzyskać. Ostrze ma ciąć, a nie skrobać. Im mniejszy kąt między skórą, a rączką, tym większy kąt natarcia ostrza i większa agresywność golenia. Sprawdzoną praktyką są krótkie ruchy ostrza, bo lepiej wykonać kilka delikatnych przejść niż jedno drastyczne. Niezbyt proste, ale skuteczne może być prowadzenie maszynki ukośnie ? tak jak to naturalnie odbywa się w maszynkach z głowicą slant. Należy unikać na wielokrotnego przejeżdżanie maszynką w jednym miejscu - szczególnie po zgarnięciu piany i wyschnięciu golonej powierzchni. Jeśli jednak skóra nadal jest wilgotna i śliska, bez większego ryzyka można wykonać ponowne przejście ostrza.

Zatrzymywanie się maszynki na zaroście, albo przeskakiwanie żyletki, może świadczyć o zbyt dużym kącie natarcia, tępej żyletce, albo niewłaściwie  przygotowanym zaroście. więcejProces golenia

Sprawdzoną metodą jest golenie w kilku przejściach, czyli stopniowe, coraz bliższe skóry usuwanie zarostu. Woda w połączeniu ze składnikami mydła zapewnia poślizg, ułatwiający przesuwanie się ostrza po skórze. Dlatego po każdym przejściu należy bezwzględnie ponownie nałożyć pianę. Golenie z włosem jest najmniej urazowe i najmniej dokładne, zaś golenie pod włos jest najdokładniejsze, ale niesie największe ryzyko podrażnień.

Liczba i kierunek przejść zależny jest od oczekiwanej gładkości golenia oraz stanu skóry. Podrażniona skóra nie powinna być poddawana goleniu pod włos.  Liczba przejść oraz kierunek prowadzenia ostrza w stosunku do kierunku rośnięcia włosów to w dużej mierze kwestia osobistych upodobań. Jednak większość goli się na trzy przejścia, z których pierwsze jest z włosem, drugie w poprzek, a trzecie pod włos. Niektórzy ograniczają golenie do przejścia z włosem i w poprzek. Inni zaś od razu zaczynają od golenia pod włos. Sprawą indywidualną jest oczekiwana dokładność golenia. Mogłoby się wydawać, że im dokładniej, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że im bliżej skóry zarost jest ścinany, tym większa jest szansa na powstanie uszkodzeń naskórka, a w efekcie problemów w postaci podrażnień, infekcji i wrastających włosów. Najdokładniejsze efekty osiągane są przy goleniu pod włos, ale nie każda skóra na to pozwala. Najczęściej bezpiecznie pod włos można się ogolić na policzkach, trudniej na szyi, a najtrudniej w okolicach ust i pod nosem. Dokładniejsze golenie można osiągnąć przejeżdżając palcami goloną skórę pod włos ? bezpośrednio przed przejściem ostrza.Po goleniu

Warto opłukać skórę ciepłą wodą, aby zmyć resztki mydła, a następnie przez 10-20 sekund przemywać twarz jak najzimniejszą wodą. Ma to na celu zamknięcie porów i zlikwidowanie drobnych podrażnień. Po wysuszeniu skóry ręcznikiem, proces golenia powinien być zakończony zastosowaniem wody, a jeszcze lepiej balsamu po goleniu. Opcjonalnie, przed nałożeniem wody lub balsamu po goleniu, można nanieść ałun, a następnie zmyć go zimną wodą.  Niektórzy po wyschnięciu balsamu nanoszą krem do twarzy.

Gdyby ten typowy sposób nie przynosił oczekiwanych rezultatów, warto spróbować zmyć resztki mydła gorącą wodą, a następnie użyć płynu lub balsamu po goleniu.Maszynka

Na rynku dostępna jest cała gama maszynek na żyletki, o różnej charakterystyce i właściwościach, zależnych od konstrukcji konkretnego modelu. Dobrym, bezpiecznym wyborem i to nie tylko na początek, może być maszynka Mühle z głowicą R89 lub odpowiednik produkcji Edwin Jagger. Kolejnym dobrym wyborem jest Merkur Progress z regulowaną głowicą, której charakterystykę można płynnie dobrać do osobistych upodobań. To świetne rozwiązanie, bo wraz z lepszym opanowaniem techniki, można bez dodatkowych inwestycji, zmienić charakterystykę maszynki na bardziej agresywną.

Większość użytkowników nie jest zadowolona z rezultatów osiąganych tanimi, plastikowymi maszynkami, takimi jak Wilkinson Classic czy Gillette Nacet.   

Im cięższa maszynka, a szczególnie głowica, tym łatwiej wypracować optymalny nacisk ostrza. Podczas użycia lekkich maszynek występuje naturalna tendencja do równoważenia dociskiem ich małej masy.Żyletka

Dobra żyletka to jeden z najważniejszych elementów składających się na udane golenie. Żyletki nie są drogie i nie warto na nich oszczędzać. Jeżeli tylko zauważamy, że tracą na ostrości, należy je szybko wymieniać. Zwykle następuje to trzech-pięciu goleniach. Choć to sprawa indywidualna, w początkowej fazie nauki golenia tradycyjnego należy wybrać ostrza w miarę łagodne, średniej ostrości. Zamiast Feather, KAI czy Polsilver, raczej Astrę Super Platinum, ew. Derby Extra. więcej Dobrym pomysłem jest zakupienie testowego zestawu żyletek, w którym z każdego rodzaju otrzymujemy po dwie sztuki. Żyletki nie wymagają wycierania i suszenia po użyciu i po goleniu można je zostawiać w maszynce.


Mydło do golenia

Na początku swojej przygody tradycyjnego golenia, szczególnie ważny jest dobór odpowiedniego mydła, które w miarę możliwości niwelowało będzie błędy w technice. Takie mydło powinno dawać najwyższy możliwy poślizg, amortyzować przejazd ostrza, dobrze zmiękczać zarost i nie stwarzać problemów przy wyrabianiu piany. Rozsądnym, budżetowym zakupem będzie miękkie, włoskie mydło Figaro, w cenie 8 zł za 150-gramowy tygiel zapewniający ok. 4 miesięcy codziennego golenia. Jeżeli budżet na to pozwala, warto zapłacić 42 zł za 125-gramowy wkład Mitchell's Wool Fat, pozwalający na wspaniałe golenie przez 5 miesięcy. Przy skłonnościach do reakcji alergicznych, bardzo dobrym wyborem będzie Arturro Barbiere Pulire - mydło ręcznie wytwarzane z naturalnych składników, którego tygiel za 30 zł wystarczy na 5 miesięcy.


Typowe błędy początkujących

Niedostateczne przygotowanie zarostu przed goleniem. Rozwiązanie: zabiegi zmiękczające zarost powinny trwać ok. 3 minut.

Za mało wilgotna, wysychająca piana, ze zbyt małym poślizgiem  szczególnie przy długim, niewprawnym goleniu. Rozwiązanie: Zwrócić uwagę na dodawanie właściwej ilości wody, aby uzyskać mokrą, ale nie ociekającą wodą pianę. W przypadku gorszej jakości mydeł pomocne może być dodanie w czasie wyrabiania piany kilku kropli gliceryny i/lub lanoliny.

Za mały poślizg dawany przez mydło. Rozwiązanie: Szczególnie na początku nauki techniki golenia tradycyjnego, należy stosować mydło wybitnym poślizgu, np. Cella, Figaro, a z droższych Lebelle, RazoRock, czy Strop Shoppe lub ratować się dodatkiem gliceryny.

Zbyt duży docisk maszynki na powierzchnię skóry. Rozwiązanie: Wytłumaczyć sobie, że większy nacisk przynosi więcej szkód niż pożytku. Walczyć z tendencjami przyciskania maszynki. Kupić cięższą maszynkę.

Niewłaściwy, zbyt duży, kąt natarcia ostrza. Rozwiązanie: Żyletka będzie pracowała łagodniej, jeśli rączka maszynki będzie trzymana dalej od twarzy.

Podrażnienia wynikające z wielokrotne przejeżdżanie żyletką tych samych miejsc podczas jednego przejścia, szczególnie w dużych odstępach czasu. Rozwiązanie: Zaprzestać tej praktyki.

Podrażnienia związane z "przegoleniem", wynikające ze zbyt wielkich oczekiwań osiągnięcia idealnej gładkości. Rozwiązanie: Należy dać sobie czasu na dopracowanie techniki, a skórze na przywyknięcie do kontaktu z ostrzem. Z każdym goleniem będzie lepiej.

Zbyt ostra, niedopasowana do umiejętności żyletka. Rozwiązanie: Zastosować żyletki w miarę łagodne, średnio ostre, np. Derby Extra lub Astra Super Platinum.

Zła, tępa żyletka. Rozwiązanie:  Jeżeli żyletka wyrządza szkody, należy ją bezwzględnie wymienić na inną.  Większość osób (ale nie wszyscy!) nie jest zadowolonych z efektów uzyskiwanych żyletkami BiC i Wilkinson.

Zbyt szybkie golenie. Rozwiązanie: Przeznaczyć na trójprzejściowe golenie ok. 15 minut, w tym 3 minuty na nawilżenie, zmiękczenie zarostu i 2 minuty na każde przejście.Mirosław Florek

Ocena: ***** przez 12 uzytkowników.

Komentarze

Juliusz
Nowy Użytkownik
*
Offline Offline

Wiadomości: 2


Zobacz profil Email
Lipiec 27, 2015, 10:31:06
Rzeczywiście cenne. Basic teachings :)  Np nie wiedziałem, że trzeba się golić więcej niż jeden raz podczas podejścia. Myślałem, że jedno przejście wystarczy. Frustracja narastała, bo oczekiwania były większe i myślałem, że mam  tępą brzytwę, a trzeba było powtórkę zrobić ..
lukasiu
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 35


Carpe diem


Zobacz profil Email
Czerwiec 01, 2015, 22:42:33
Treściwie opisany krok po kroku. Tak właśnie powinien wyglądać poradnik dla początkujących.. cxyli np. Dla mnie  :)
Mattia
Użytkownik
**
Offline Offline

Wiadomości: 91


Zobacz profil Email
Maj 07, 2015, 14:53:43
Gratuluję super tekstu - świetny przewodnik dla początkujących.
Pozdrawiam
krotosz84
Zaawansowany użytkownik
****
Offline Offline

Wiadomości: 300Zobacz profil Email
Marzec 27, 2015, 07:20:07
Zaczynam go "forwardować" gdzie się da :D
Wojtek
Stały bywalec.
*****
Offline Offline

Wiadomości: 1418Zobacz profil Email
Marzec 19, 2015, 17:07:26
Bardzo fajny tekst Mirx  :) Na pewno przyda się początkującym  shave1