Brzytwa.org

Klinika nowego użytkownika. => Maszynki na żyletki- podstawowe pytania. => Wątek zaczęty przez: derazor w Sierpień 17, 2012, 21:11:00

Tytuł: Rodzaje maszynek na żyletki
Wiadomość wysłana przez: derazor w Sierpień 17, 2012, 21:11:00
PODZIAŁ MASZYNEK NA ŻYLETKI


1. Ze względu na regulację żyletki:


Bez regulacji
(http://i.imgur.com/xr6tNpy.jpg)
Ostrze jest osadzone w maszynce zawsze w ten sam sposób, pod jednym kątem i z taką samą odległością między żyletką a grzebieniem maszynki (oczywiście odległość ta zależy od konkretnego modelu).

Z regulacją
(http://i.imgur.com/bZtrljH.jpg)
Istnieje możliwość zmiany nachylenia żyletki oraz przerwy między żyletką a grzebieniem maszynki. Im większa jest ta przerwa, tym maszynka goli bliżej skóry i jest agresywniejsza. Regulacja następuje zwykle poprzez kręcenie pierścieniem znajdującym się pod głowicą maszynki. Przykłady: Gillette slim adjustable, Wizamet W-11, Merkur Progress. Początkującym radzi się unikać nauki golenia maszynkami regulowanymi. Powodem tego jest fakt, że na początku golenia będą się pojawiać błędy w technice. Gdy golenie będzie mało satysfakcjonujące, użytkownik zwali winę na ustawienia i zacznie się nimi bawić zamiast skupić się na szlifowaniu techniki.

2. Ze względu na zastosowany grzebień:

Z zamkniętym grzebieniem
(http://i.imgur.com/ZIPZC9f.jpg)
Maszynka posiada płozę zmniejszającą ekspozycję ostrza na skórę. Przeznaczona jest dla większości użytkowników, zwłaszcza tych z bardziej wrażliwą cerą i uchodzi za łagodniejszą od maszynki z otwartym grzebieniem. Warto tutaj dodać, że maszynka regulowana ustawiona na maksymalną wartość może być bardzo agresywna mimo zamkniętego grzebienia.

Z otwartym grzebieniem
(http://i.imgur.com/x9dVcXH.jpg)
W tego typu maszynce większa powierzchnia ostrza ma kontakt ze skórą. Przeznaczona jest ona do twardszego zarostu, albo długiego (wiele osób twierdzi, że się mniej zapycha kremem do golenia i włosami).
[/center]Istnieją również specyficzne rodzaje grzebieni, np. Muhle r41 czy Merkur 37c "Slant"3. Ze względu na budowę i sposób zakładania żyletki:

1-częściowe
(http://i.imgur.com/DtcRwDq.jpg)
W maszynkach tych zakładanie żyletki następuje poprzez otwieranie "drzwiczek" w głowicy, które otwiera się poprzez kręcenie fragmentem rączki. Jest to najszybszy sposób zakładania żyletki i najbardziej bezpieczny, istnieje najmniejsze ryzyko skaleczenia się. Czasem jednak mechanizm otwierania drzwiczek potrafi się zaciąć albo chodzić topornie. Zazwyczaj w takich sytuacjach wystarczy porządnie umyć maszynkę ciepłą wodą z mydłem.

2,3- częściowe
(http://i.imgur.com/TxJgJXO.jpg)
Maszynka składa się z więcej niż jedna część, a zakładanie żyletki następuje poprzez nałożenie jej na gwint oraz skręceniu wszystkich elementów. Zajmuje to trochę więcej czasu i uwagi niż mechanizm drzwiczek, ale w zamian dzięki swojej prostocie jest mniej zawodny i podatny na uszkodzenia.