Autor Wątek: Jaka brzytwa na poczatek.  (Przeczytany 167756 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łuki

• Nowy Użytkownik
  • *
  • Miejsce pobytu: Bielsko-Biała/Tychy
Odp: Jaka brzytwa na poczatek.
« Odpowiedź #375 dnia: Kwiecień 11, 2016, 20:49:05 »
Mam nadzieję że pisze w dobrym wątku, jeśli nie, prosiłbym o przeniesienie.
Wszedłem w posiadanie kilku starych brzytew, część z nich jest mocno skorodowana, jedna ma się jednak całkiem dobrze.
Z tego co zauważyłem zrobiona jest jakby z innego rodzaju stali niż reszta, wydaje się bardziej podatna na uszkodzenia i lżejsza niż pozostałe.
W związku z tym mam pytanie czy ta brzytwa nadaje się do renowacji? Chciałbym zacząć się nią golić ale nie wiem czy warto inwestować w tą brzytwę. Może lepiej zostawić ją na półce.
Oprócz brzytw mam też pas do polerowania z uchwytem, czy jest to to samo co standardowy pas czy może służy do czegoś innego?
Pozdrawiam

Offline Robson

• *
  • Miejsce pobytu: CK
« Odpowiedź #376 dnia: Kwiecień 11, 2016, 21:00:07 »
Jak najbardziej brzytwa nadaje się do renowacji, a po naostrzeniu może jeszcze długo posłużyć.
Jeżeli chodzi o wiosełko to może nie jest to to samo co pas (inny rozmiar), ale jak najbardziej nadaje się do polerowania/odświeżania brzytwy. Zapewne jednak jego powierzchnię  też trzeba będzie odświeżyć (za pomocą drobnego papieru ściernego) i odpowiednio "natłuścić".
Nie kłóć się z idiotami - ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem...  

Offline Łuki

• Nowy Użytkownik
  • *
  • Miejsce pobytu: Bielsko-Biała/Tychy
« Odpowiedź #377 dnia: Kwiecień 11, 2016, 21:37:24 »
Dziękuje za odpowiedź, wiosełko myślę że uda mi się samodzielnie odnowić natomiast do brzytwy będę potrzebował fachowca gdyż boję się robić to na własną rękę.
Załączam jeszcze dwa zdjęcia z pozostałymi brzytwami które mam, choć wydaje mi się że ta pierwsza sprawdzi się najlepiej.
Te poniżej pochodzą z zestawu mojego dziadka i myślę że dobrze by było wrócić im też dawny blask.

Offline Robson

• *
« Odpowiedź #378 dnia: Kwiecień 11, 2016, 21:45:26 »
Z tymi ostatnimi dwoma to jak mawiają Francuzi "marne szanse"  :). Są mocno "zajechane" i ostrza pozostało bardzo niewiele, dodatkowo grzbiety są solidnie wytarte, a przynajmniej tak to wygląda na zdjęciu. A trzeba jeszcze pamiętać, że usuwając rdzę i wyprowadzając KT dodatkowo zostaną "odchudzone". Jeżeli to brzytwy po dziadku to można je wypolerować i pozostawić "w rodzinie" na pamiątkę, ale użytkowo raczej wiele z nich nie będzie.
Nie kłóć się z idiotami - ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem...  

Offline zuttel

• Nowy Użytkownik
  • *
  • Miejsce pobytu: Niemcy
« Odpowiedź #379 dnia: Maj 16, 2016, 10:37:18 »
Witam, chciałbym się poradzić w sprawie pierwszej brzytwy.
Od dłuższego czasu golę się maszynką na żyletki i ostatnio dostałem w prezencie tanią brzytwę "HR Professional". Brzytwa niestety raczej do niczego się nie nadaje, wydaje mi się, że jest zwyczajnie ze zbyt miękkiej stali. Mając dostęp do papierów ściernych w gradacjach 1000-7000 bez większych problemów jestem w stanie ją doprowadzić do ostrości w której przechodzi "test włosa", jednak po krótkim starciu z moim zarostem nie jest w stanie nawet przeciąć kartki papieru.
Cała zabawa z brzytwą, ostrzeniem i polerowaniem jednak spodobała mi się na tyle, że postanowiłem się zaopatrzyć w profesjonalniejszy sprzęt - i tutaj pytanie do Was. Mam na oku dwie brzytwy, są w przyjemnej dla mnie cenie, wydają się być w dobrym stanie, sprzedawca mieszka blisko mnie, więc pewnie będę mógł rzucić okiem, a do tego, wedle sprzedawcy, są ostre i "shave/ready" (nawet jeśli to nie do końca prawda, wychodzę z założenia, że lepszy taki punkt wyjścia do zabaw z ostrzeniem niż zupełnie tępa brzytwa). I tutaj wreszcie pytanie - czy według Was brzytwy te są warte swojej ceny i która wydaje się ciekawszą opcją:

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/solinger-rasiermesser-neuwertig/466510370-224-16355

Klinge / Blade: 76mm / 17mm, Ätzung / Etching: SOLINGEN
Erl  / Tang: siehe Bilder / see pictures
Heft / Scale: Kunststoff mit Dekor s. Bilder/ Synthetic + decoration, s. Pictures
Länge / Size total: 250mm
Zustand: rasurfertig, keine Risse oder Brüche, siehe Bilder
Condition: shave ready, unused, no cracks or breaks, see pictures, please

https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/garantie-solinger-koeln-silberstahl/466973652-224-16355

Garantie Solinger Köln Silberstahl
gebrauchtes Rasiermesser, used straight razor, usato rasoio,
Klinge / Blade: 80mm / 20mm, Ätzung / Etching: Kölner Dom
Erl  / Tang: siehe Bilder / see pictures
Heft / Scale: Kunststoff mit Dekor s. Bilder/ Synthetic + decoration, s. Pictures
Länge / Size total: 241mm
Zustand: keine Risse oder Brüche, siehe Bilder
Condition: no cracks or breaks, see pictures, please.

Obie brzytwy noszą dumne SOLINGEN, ale tu kolejne pytanie - czy każdy ser, na którym jest napisane, że szwajcarski, faktycznie będzie dobry?:)
I w przypadku pierwszej brzytwy - zauważyłem, że ostrze wydaje się być delikatnie "uśmiechnięte" - czy w przypadku prób naostrzenia będzie to stanowić duży problem dla początkującego?

Ach, zapomniałem dodać - obie brzytwy po 25 euro (no, druga po 23 dokładniej).
« Ostatnia zmiana: Maj 16, 2016, 10:40:31 przez zuttel »

Offline macrob

• *
  • Miejsce pobytu: Szmaragdowa Wyspa
« Odpowiedź #380 dnia: Maj 16, 2016, 16:53:00 »
Jak po €25 to bierz :) Niestety nie da się stwierdzić kto był producentem obydwóch brzytew ale wyglądają na dawną produkcję.  Ta pierwsza jest w lepszym stanie i lekko uśmiechnięte nie będzie sprawiać problemów. Dostosujesz tylko lekko przeciągnięcia do profilu ostrza i po problemie.  Ta druga też jest niezła i mam niepotwierdzone przypuszczenia że mogła być zrobiona przez firmę Dorko.
Gdzieś widziałem brzytwę z tą puncą i identycznym zdobieniem ostrza jak na Dorko.  Czy jedną czy drugą na pewno naostrzysz i się ogolisz.

Co nazwy Solingen i jej użycia na wyrobach metalowych to jakiś czas temu mieliśmy tą dyskusję -  http://brzytwa.org/forum/index.php?topic=1109.0

Offline Robson

• *
« Odpowiedź #381 dnia: Lipiec 05, 2016, 20:26:59 »
Wpis (ogłoszenie) o wypożyczeniu brzytwy i pasa wydzieliłem i przeniosłem do właściwego działu, zgodnie z zapisami regulaminu: http://brzytwa.org/forum/index.php?topic=9704.0

Offline ThunderSmith

• Nowy Użytkownik
  • *
  • Miejsce pobytu: Piastów
« Odpowiedź #382 dnia: Lipiec 17, 2016, 16:26:15 »
Zastanawiam się nad zakupem zestawu startowego firmy Revisor z brzytwą prostą 5/8" pasem i olejkiem. Jednak 120€ to spory wydatek, wiem że marka jest uznawana za dobrą, jednak chciałbym się poradzić czy to dobry wybór jak na start.

Offline Robson

• *
« Odpowiedź #383 dnia: Lipiec 17, 2016, 17:43:39 »
Revisor robi bardzo dobre brzytwy, jeżeli jesteś zdecydowany "popróbować" takiego golenia to nie powinieneś narzekać na tą markę.

Offline Hypervisor

• Zaawansowany użytkownik
  • Miejsce pobytu: Warszawa
« Odpowiedź #384 dnia: Lipiec 17, 2016, 21:36:03 »
550 za solingena i pasek to nie jest wygórowana cena, pytanie jeszcze, jaki ten pasek. Gdybym teraz wybierał pierwszą brzytwę, poważnie pomyślałbym o Revisorze. Jeżeli sklep nie w Polsce, to wklej link.

Offline Robson

• *
« Odpowiedź #385 dnia: Lipiec 17, 2016, 22:37:29 »
Revisory kupuje się w zasadzie tylko w jednym miejscu, za zachodnią granicą, więc link można bez problemu wkleić.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2016, 22:39:39 przez Robson »

Offline KorWin

• Użytkownik
  • **
  • Miejsce pobytu: Kielce
« Odpowiedź #386 dnia: Lipiec 22, 2016, 20:18:12 »
Panowie, szukam jakieś fajnej brzytwy do około 500 zł. Będzie to moja druga brzytwa. Najlepiej nie za duża, max 5/8, stal węglowa.
Inne parametry obojętne, raczej nowa. Chyba, że można dostać zdecydowanie lepszą używaną. Nie siedzę za bardzo w temacie brzytew
więc proszę o radę. W oko wpadły mi brzytwy Thiers Issard, ponoć dobre i mieszczą się w cenie. Na przykład coś takiego: BRZYTWA 5/8 "LE DANDY", CZARNY CELLIDUR. Co wy na to?
PS. Nie wiem czy to pomoże, ale chciałbym żeby goliła gładko i delikatnie. Mam super twardy zarost i bardzo wrażliwą skórę. Chciałbym również żeby była bardzo ostra z uwagi na ten "super" zarost. Oczywiście wiem, że wszystko zależy od ostrzenia. Czy jest możliwe, aby naostrzyć brzytwę do poziomu żyletek feather lub wyżej i zachować jej delikatność? 
Volenti non fit iniuria

Offline Robson

• *
« Odpowiedź #387 dnia: Lipiec 22, 2016, 22:01:25 »
W tych pieniądzach z pewnością można dostać używaną i dobrą brzytwę. Czy lepszą trudno ocenić jednoznacznie, ale przy odrobinie samozaparcia można się postarać. Tu jednak ciężko coś wskazać bo wiele zależy od szczęścia.
Jeżeli chcesz szybko (i w miarę pewnie) coś nowego to wskazana przez Ciebie TI jest ciekawą propozycją, podobnie jak Dovo, np. Ebenholz lub Special. Tak naprawdę są to brzytwy o porównywanej jakości. Musisz jednak liczyć się z tym, że prosto z pudełka żadna z nich nie będzie na tyle ostra, aby zapewnić Ci super golenie. Trzeba będzie im trochę w tym "pomóc"  :).

Offline KorWin

• Użytkownik
  • **
  • Miejsce pobytu: Kielce
« Odpowiedź #388 dnia: Lipiec 23, 2016, 09:22:03 »
Ta Dovo Ebenholz wygląda bardzo ciekawie, o niebo lepiej od TI. Jeśli mają porównywalną jakość stali to raczej Dovo, tym bardziej, że jest tańsza. A co z moim innymi pytaniami? Ostrość żyletek feather lub większa i delikatność golenia? Jeśli chodzi o ostrzenie to będę szukał na forum.
Volenti non fit iniuria

Offline arczidls

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Śląsk
« Odpowiedź #389 dnia: Lipiec 23, 2016, 09:38:22 »
TI Le Dandy mam i serdecznie polecam. Bardzo fajna brzytwa, a ostrzyl ją dla mnie kolega z forum degotia.
MNŻ: ATT S1 Slant, Barbaros TR-1, iKon Slant
Brzytwa: Filarmonica 13 Inoxidable, TI Le Dandy, W&B Masonic Edge
Pędzle: Simpsons "Chubby" 3 Manchurian Badger, Shavemac Silvertip D01 2-band, Romera Manchurian Custom, Thäter 4292/6 3-band, Maggard 24mm