Autor Wątek: Jak dbać o maszynkę ?  (Przeczytany 95266 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online extrema

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Zdzichy
Odp: Jak dbać o maszynkę ?
« Odpowiedź #330 dnia: Listopad 24, 2016, 11:18:33 »
Możesz ją poobijać, a w najgorszym przypadku uszkodzić. Naucz się golić tak być mógł płukać maszynkę np. w misce z wodą, w napełnionej umywalce.  Mniej ekonomiczne dla oszczędnych jest płukanie pod bieżącą wodą.  Nigdy nie stukaj.
Pędzle wydobyte z natury drewna...

Offline zennhorst

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Warszawa
« Odpowiedź #331 dnia: Listopad 24, 2016, 11:50:54 »
Mam pytanko - czy stukanie taką maszynką o zlew, żeby się pozbyć włosów jest dobre? Nic się nie uszkodzi?

To nie Gillette wieloostrzowa  rotfl
Najpierw kup, później sprawdź czy to o co pytasz ma sens  ;)
"honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere"
zennhorst

Offline RazoRock

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #332 dnia: Listopad 24, 2016, 18:19:07 »
Mam pytanko - czy stukanie taką maszynką o zlew, żeby się pozbyć włosów jest dobre? Nic się nie uszkodzi?
Absolutnie nie ??? po za tym myślę że gdybyś stuknął taką metalową maszynką na żyletki o taką ceramiczną umywalkę to któraś z tych dwóch rzeczy mogła by odnieść "damage" :azn:
Pamiętam czasy jednorazówek jak zaczynałem się golić i innych maszynek z typu "żaluzjowatych" to wtedy trzaskanie o umywalkę się sprawdzało, ale jest lepszy sposób nie uderzać o umywalkę tylko bezpośrednio w strumień wody tak mocniej jakbyś chciał ten strumień wody bić. A co do MNŻ nie ma takiej potrzeby bo woda w zupełności ją wypłukuje.

Offline convert

• Zaawansowany użytkownik
« Odpowiedź #333 dnia: Luty 13, 2017, 09:32:46 »
Robiłem tak przez pierwsze miesiące mojej przygody z TG. Nie było kamienia, osadu, rys i maszynki błyszczały czas cały. Potem przestałem, samo tak wyszło. Teraz nadal nie ma kamienia, osad spłukuję po goleniu a czyszczę dokładnie co dwa / trzy tygodnie. Rysy pojawiły się nieliczne, ale przecież to sprzęt do użytku. Piszę o maszynach w stałej rotacji, po prostu po goleniu dobrze spłukuję i odwieszam na miejsce.  Nic im nie jest.

Dodałbym do tego rozkręcam lekko przed spłukaniem.
Z wyłączeniem wstępu,zaczynałem od TG...
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2017, 09:37:52 przez convert »
WIZAMET W-1 rączka by ekstema,PARKER 91 R,TIMOR 1325. WIZAMET JUNIOR'78  (do golenia głowy)
Gillette Silver Blue,Rapira Platinum Lux
Pędzle -  hjm 813P3S, Semogue 1470,OMEGA 13564
Do golenia - mikstura własna
Po goleniu -  spirytus z aloesem firmy LOTON i AS (różne)

Offline JoeBarbaro

• Nowy Użytkownik
  • *
  • Miejsce pobytu: Polska
« Odpowiedź #334 dnia: Luty 13, 2017, 10:11:22 »
Po zakonczeniu golenia delikatnie odkręcam górny dekielek i przepuszczam przez maszynkę kranówkę. Otrzepuję w powietrzu i to w zasadzie na tyle z mojej konserwacji (maszynka WC plastikowa). Raz w tygodniu pokuszę się o przeczyszczenie rączki szczoteczką do zębów (w dziurki w rączce wchodzi osad z mydła), głowicy. Potem natłuszczam ją delikatnie oliwą z oliwek - kropelka na chusteczkę i natarcie maszynki. Ot, po prostu ładnie się świeci a minimalna ilość oliwy nie powoduje klejenia :)
"Zostałem przestępcą, ponieważ nie chciałem zostać ofiarą"

Offline tysonic

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Miasto Świętej Wieży
« Odpowiedź #335 dnia: Luty 16, 2017, 18:55:27 »
Mojego Progressa po goleniu zwyczajnie "odkręcam" aż żyletka będzie prosta, lekko mydłem w płynie myję palcem i płuczę. Potem zostawiam tak rozkręconą do wyschnięcia. A i owszem - z żyletką w środku.
Vintage Gillette is the shit!

Offline Kamilmcmxc

• Użytkownik
  • **
  • Miejsce pobytu: Kraków
« Odpowiedź #336 dnia: Luty 17, 2017, 22:37:46 »
Ja po każdym użyciu tylko przepłukuję maszynkę, a przecieram i poleruję ją szmatką gdy zmieniam żyletkę, dla mnie są to wystarczające czynności.

Offline feather_popular

• Użytkownik
  • **
  • Miejsce pobytu: wrocław
« Odpowiedź #337 dnia: Marzec 21, 2017, 19:49:04 »
Od trzech lat użytkuję maszynkę muhle 89r. Nie dbam o nią szczególnie, ot podczas golenia przepłukuję w miseczce. Po goleniu strzepnę aby pozbyć się resztek wody i odkładam na półkę skręconą do wyschnięcia. Co jakiś czas szczoteczka z miękkim włosiem i delikatny płyn do mycia naczyń i pucuję na glans. W jednym z otworów w głowicy zauważyłem niewielki ubytek chromu.
Taka prostopadła do głowicy rysa. Czy to możliwe aby był to skutek mojego spartańskiego postępowania ? Niedawno kupiłem maszynkę Edwin Jagger 89. Była do niej dołączona ulotka reklamowa z instrukcją postępowania. Zgodnie z nią:

1.   After use – rinse thoroughly. Dry carefully with towel/soft cloth.
2.   Leave in open to dry completely. Do not enclose a damp razor.

Czy jeśli nie będę rozkręcał maszynki po każdym użyciu –nie chciałbym uszkodzić gwintu częstym kręceniem-to chrom ulegnie uszkodzeniu. Na forum czytałem o twardej wodzie i maszynkach Merkur.
I na koniec dwie wisienki na torcie. Opinia EJ o maszynkach wieloostrzowych: „Gillette Fusion ProGlide and Gillette Mach 3 have lubrication strip on the blade and are ideal for wet shavers wanting an extra safe, smooth shave. These blade systems have multiple blades and give a great shaving result.
Druga uwaga odnosi się do użytkowników pędzli z borsuka:
„do not use shaving oil with badger hair brush”.

Pozdrawiam Krzysztof  :)

Offline Czupirambir

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Gdańsk
« Odpowiedź #338 dnia: Marzec 23, 2017, 12:31:01 »
Bardzo rzadko pucuję maszynkę. Zazwyczaj opłukuję z resztek piany i zarostu pod bieżącą wodą i odstawiam na miejsce. Do tej pory nie zauważyłem żadnego negatywnego skutku takiego traktowania żadnej z maszynek. Domyślam się, że prędzej gwint się zniszczy od rozkręcania i skręcania niż osad z mydła zaszkodzi powłoce ;) Dbam jedynie, aby nie wkładać ostrza z klejem - zdrapuję go po wyjęciu z papierka.

Offline lukness

• Użytkownik
  • **
  • Miejsce pobytu: Gostyń
« Odpowiedź #339 dnia: Marzec 23, 2017, 15:27:21 »
Ja po każdym goleniu rozkręcam maszynkę i czyszczę papierowym ręcznikiem z osadu mydła. Nie wyobrażam sobie zostawić tak zapaćkanej maszynki do następnego golenia, może to wina twardej wody którą mam w mieszkaniu, albo mydła proraso, że taki osad zostaje, który jak wyschnie robi się szorstki. Gdybym zostawił taką maszynkę na półce i goliłbym się nią za 2 - 3 dni, pogarsza to znacznie ślizg głowicy po twarzy. Więc wolę ją wyczyścić zaraz po goleniu do sucha i mieć nóweczkę przyszykowaną na następną celebrację ;)
Wilkinson Classic, Merkur Solingen 41c
Vulfix VS/1, Kent BK2

Offline Lutobor

• Aktywny użytkownik
  • Feather & Wars Classic maniac
  • Miejsce pobytu: Opole
« Odpowiedź #340 dnia: Marzec 28, 2017, 14:13:05 »
Mam dwie, takie staromodne chusteczki do nosa w kratę.
Na jednej z nich w czasie golenia spoczywa maszynka a druga służy do wycierania na sucho każdego elementu maszynki po goleniu, do połysku lub do jednolitej matowości (zależnie od wykończenia maszynki).
 Żyletek nie wycieram.
Rączkę 3-cz. maszynki poza wycieraniem chusteczką dodatkowo traktuję patyczkiem do uszu - w otworze z gwintem, do sucha.
Żadnej maszynki poza czynnościami kosmetycznymi nie konserwuję.
Raz na jakiś czas, nie trzymam tu reżimu - wszystkie maszynki DEZYNFEKUJĘ, kąpiel w AHD 2000 i potem w whisky - zależnie jakiej mi więcej zostało, to raczej dla aromatu i... taką mam baję :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2017, 14:16:35 przez Lutobor »
MNŻ:    Feather AS-D2 / Feather Popular
BNŻ:    Feather Professional Artist Club SS
Żyletki: Feather FH-10B / Feather PG-15
Pędzel: Muhle 33K256 / Stando Shaving Tuxedo.stal
Piana:   Arturro Sandalo / Wars Classic
Po:       Wars Classic / Arturro Sandalo / Przemysławka

Offline convert

• Zaawansowany użytkownik
« Odpowiedź #341 dnia: Marzec 29, 2017, 07:53:58 »
W ogóle nie dbam. Czasem ją wyczyszczę żeby ładnie wyglądała.
WIZAMET W-1 rączka by ekstema,PARKER 91 R,TIMOR 1325. WIZAMET JUNIOR'78  (do golenia głowy)
Gillette Silver Blue,Rapira Platinum Lux
Pędzle -  hjm 813P3S, Semogue 1470,OMEGA 13564
Do golenia - mikstura własna
Po goleniu -  spirytus z aloesem firmy LOTON i AS (różne)

Offline RazoRock

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #342 dnia: Kwiecień 20, 2017, 19:23:34 »
Powiedzcie mi bo kupiłem Merkura 34c i chciałem się zapytać tych co go mają czy po każdym goleniu trzeba wyciągać ten dół i czyścic do sucha? Bo to ogólnie maszynka dwu częściowa ale jak wyciągniemy dół to mamy w sumie trzy części i z tąd moje pytanie.

Offline SP3CtRUM

• *
  • \o/ Spec \o/
  • Miejsce pobytu: Warszawa
« Odpowiedź #343 dnia: Kwiecień 20, 2017, 19:24:49 »
Nie trzeba
"...You can call me SP3CtRUM, you can call me Spectrum, you can call me Spec. You can call me a dirty spec-of-a-bitch, but if you EVER call me Speick again, I'll finish this fight..."

Offline Topek

• *
  • Miejsce pobytu: Sieniawa
« Odpowiedź #344 dnia: Kwiecień 20, 2017, 21:23:25 »
Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy porządnie wypłukać
Pozdrawiam , Darek