Autor Wątek: LEGENDY - PRL  (Przeczytany 2264 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Śmietan01

• Zaawansowany użytkownik
  • Wojtek
Odp: LEGENDY - PRL
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 01, 2013, 18:26:48 »
Jawa 50 :) Zacny sprzęt  :) Pamiętam, że mój sąsiad miał taką. Jednego razu mnie nawet przewiózł :)
Ja z kolei uczyłem się jazdy na dwóch kółkach na czymś takim:
Maszynka: EJ DE89BA11BL
Pędzel: Omega 10275, KENT Silvertex Infinity
Żyletki: Szukam...
Kremy, mydła: Proraso Czerwone, Lider, Krem LEA, Nivea
AS: Balsam LEA, AA 20+, Skino

Offline Robson

• *
  • Demens Tonsor
  • Miejsce pobytu: Civitas Kielcensis
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 01, 2013, 20:33:19 »
No masz całkowitą racje nigdy tak właściwie się nie wpatrywałem . Ale co to może byś taty się już nie spytam  :(
z tego co wiem to junaka też posiadał i komarka na pedały . Zdjęcie znalazłem po śmierci ojca więc zawsze myślałem że to junak a tu taka wtopa  :(

Mnie to trochę przypomina Jawę 356, chociaż zdjęcie nie jest zbyt wyraźne i pewności nie mam.
A w temacie, to moja mama jeździła czymś takim zadając szyku na pradze  ;D:

Jak znajdę zdjęcia to wkleję.
Nie kłóć się z idiotami - ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem...

Offline geser

• Aktywny użytkownik
  • Miejsce pobytu: Warszawa
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 01, 2013, 21:54:08 »
Jawa to też nie jest ...

w linku odpowiedź
http://www.dexter.freehost.pl/motory/iz/iz49czer.html

wiedziałem, że znam ten kształt
Są dwie naprawdę bezgraniczne rzeczy - Wszechświat i ludzka głupota; co do Wszechświata nie jestem całkiem pewien.

Offline Robson

• *
  • Demens Tonsor
  • Miejsce pobytu: Civitas Kielcensis
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 01, 2013, 22:03:24 »
Cóż za powalająca moc - całe 11KM  :)
Nie kłóć się z idiotami - ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem...

Online rafff

• Rafał
  • *
  • Ostry jak Brzytwa
  • Miejsce pobytu: Mysłowice
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 01, 2013, 22:15:40 »
Jawa to też nie jest ...

w linku odpowiedź
http://www.dexter.freehost.pl/motory/iz/iz49czer.html

wiedziałem, że znam ten kształt
Dziękuję coś się nowego dowiedziałem o. Motorze taty  ook
Pozdrawiam rafff

Offline oski

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Polesie
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 01, 2013, 22:18:46 »
Obecnie 11KM to jest w 125tkach.

Mój dziadek też miał Iża i wiele opowieści związanych z tym sprzętem. Jednak nie wiem dokładnie co to za model, musiałbym odnaleźć stare fotografie :)

Offline geser

• Aktywny użytkownik
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 01, 2013, 22:24:45 »
Zdarzyło mi jeździć na 125, która miała ~ 45 km ...
Są dwie naprawdę bezgraniczne rzeczy - Wszechświat i ludzka głupota; co do Wszechświata nie jestem całkiem pewien.

martinus77

« Odpowiedź #37 dnia: Wrzesień 01, 2013, 23:31:42 »
Dla mnie legendą PRL jest Fiat 126p. Miałem takie autko rocznik 1977, w kolorze koralowym, pojemność silnika 650...co za czasy cudowne były....

Online Jaeger-LeCoultre

• Jarek; maszynista
  • Stały bywalec.
  • R89, W11, Slim Handle Adjustable, Rocket HD
  • Miejsce pobytu: Łódź
« Odpowiedź #38 dnia: Wrzesień 01, 2013, 23:56:18 »
pojemność silnika 650

Na pewno? Ja miałem Boba w kolorze piaskowym, ale z silnikiem 600 - to był włoski silnik, ponoć lepszy (tak mówiono)... mój egzemplarz rozwijał oszałamiające 95 km/h  ;D

To były czasy... miałem go przez rok, póki nie skończyłem 18 lat i mogłem zarejestrować "docelowe" auto na siebie i nim jeździć. 4 chłopa się w nim mieściło i było fajnie, a dzisiaj... skóra, navi, 14 głośników, ABS-y, duperele, a i tak zawsze, albo to za dużo pali, albo ma za mało miejsca, albo silnik za słaby, albo...

Żyję biednie - jem ser z pleśnią, piję stare wino, mój samochód nie ma dachu, a telefon klawiatury.

Offline bigmaciek

• Stały bywalec.
  • sometimes the old ways are the best
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 01, 2013, 23:58:39 »

Wbrew pozorom polska motoryzacja była bardzo rozwinięta w czasach powojennych.

Podobno polski przemysł motocyklowy był w tym czasie jednym z największych na świecie - chodzi przede wszystkim o ilość.  Natknąłem się na takie stwierdzenie w którymś źródle brytyjskim. Niemiecki był w gruzach, angielski w pełnym rozkwicie ale powoli upadał, a japończycy jeszcze nie zaczęli swojej prawdziwej ekspansji. Azja dopiero raczkowała. Oparta byłą przede wszystkim na rozwiązaniach brytyjskich (Indie).

Natomiast jeśli chodzi o jakość i nowatorstwo to też nie mamy się czego wstydzić. Sokół jest uważany za jeden ze światowych przedwojennych klasyków.

Mój Tata jeździł WFM-ką. :)

martinus77

« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 02, 2013, 00:01:51 »
pojemność silnika 650

Na pewno? Ja miałem Boba w kolorze piaskowym, ale z silnikiem 600 - to był włoski silnik, ponoć lepszy (tak mówiono)... mój egzemplarz rozwijał oszałamiające 95 km/h  ;D

Aż byłem sprawdzić, pojemność 650, tylko rocznik pokręciłem, mój był 1978  ook
Włoskiego silnika nie miał, ale osprzęt jak najbardziej. Wg wskazań licznika 110 dawał radę, 500 km podróż w 4 osoby nie była dla niego wyzwaniem.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2013, 00:39:39 przez Rabarbar »

Offline bigmaciek

• Stały bywalec.
  • sometimes the old ways are the best
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 02, 2013, 00:08:28 »

A w temacie, to moja mama jeździła czymś takim zadając szyku na pradze  ;D:

Motocykl SHL Gazela. Bohater filmu "Motodrama" :)

Miał jeden problem: światło było umocowane na stałe i nie skręcało razem z kierownicą :)

Online Jaeger-LeCoultre

• Jarek; maszynista
  • Stały bywalec.
  • R89, W11, Slim Handle Adjustable, Rocket HD
  • Miejsce pobytu: Łódź
« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 02, 2013, 00:10:05 »
A przed Bobem miałem pierwszy polski samochód:

Kiedy wyrosłem z gokarta z silnikiem Rometa, to ojciec mi go kupił do jeżdżenia po polach i działce.
Auto z silnikiem dwusuwowym, w bagażniku ;D. Silnik od motoru... W ogóle nie było w nim bagażnika. Z przodu nie było klapy, mieściły się tam nogi pasażera i kierowcy oraz w założeniu przed nogami można było upchać jakiś bagaż, ale tylko od wewnątrz!!!

Z Wiki:
Mikrus MR-300 – polski samochód osobowy o bardzo uproszczonej budowie produkowany w latach 1957-1960 przez WSK Mielec (nadwozie) we współpracy z WSK Rzeszów (silnik). Wyprodukowano 1728 sztuk.

Żyję biednie - jem ser z pleśnią, piję stare wino, mój samochód nie ma dachu, a telefon klawiatury.

martinus77

« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 02, 2013, 00:19:19 »
Można się śmiać z Mikrusa, ale trendy światowe idą w tym kierunku, np. Smart, czy Citroen C1 oczywiście w innym kształcie,  downsising w silnikach jak najbardziej w modzie.
Dobrze wspominam też Fiata 125p oraz Poloneza, były to auta bezproblemowe, i jak na tamte czasy wygodne i prawie wieczne. :)
W domu też był WSK 125 i "komarek", potem była MZK 150 z tych pierwszych, potem czarna JAVA 350, oj tam, szkoda wspominać, te czasy już nie wrócą, a szkoda bo bardzo dobrze je wspominam pod każdym względem. :azn:
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2013, 00:21:38 przez martinus77 »

Offline witeq

• *
  • Miejsce pobytu: miasto 44 wysp,Polska
« Odpowiedź #44 dnia: Luty 07, 2014, 16:46:48 »
Witam. Pozwolę sobie trochę odświeżyć temat.Dziś byłem w Szczecinie,a tam w Galerii Kaskada zobaczyłem ponownie po latach motoryzacyjne cacka,które były marzeniem wielu z nas w czasach PRL. A pewnie niektórzy nawet je posiadali :)

Pozdrawiam
Witek