Rodzaje Włosia - Borsuk

Z Wiki Brzytwa,org

Thäter 49125 2-Band Silvertip [1]

Opis [2] [3] [4] [5]

Włosie borsuka ze względu na swoje cechy uważane jest za najlepszy materiał do produkcji pędzli. Woda w borsuczych pędzlach jest bardziej "więziona" pomiędzy włosami niż wchłaniana przez samo włosie. Dzięki temu pędzle z borsuka szybciej schną niż pędzle ze szczeciny. Włosie z borsuka z czasem użytkowania nieznacznie tylko zmienia swoje właściwości. Dodatkowo najdłużej ze wszystkich rodzajów pędzli utrzymuje ciepło. Z czasem podzielono je na kilka gatunków i na nieszczęście dla użytkowników nie przyjęto jednolitego nazewnictwa. W związku z tym to co u jednego producenta nazwano „Best” czy „Silvertip” u drugiego może oznaczać już coś zupełnie innego.


Z języka angielskiego przyjmujemy następujący podział:

 • Pure Badger
 • Best Badger
 • Super Badger / Fine Badger
 • Silvertip
 • 2-band i 3-band Badger


Klasy włosia

Pure Badger

Omega 6221 Pure Badger [6]

Włosie klasy Pure jest najniżej w hierarchii włosia z borsuka i w związku z tym jest ono również najtańsze. Kolor włosia zazwyczaj jest czarny albo ciemnobrązowy. W celu nadania główce pędzla odpowiedniego kształtu, końcówki włosia są przycinane maszynowo. Wskutek tego pędzel cechuje się charakterystycznym kłuciem, które nie zawsze będzie odpowiadać użytkownikom, szczególnie tym z wrażliwą skórą. Z racji, że knoty formowane są maszynowo i nie są tak gęsto upakowane, z pędzli takich często wypada włosie niekiedy nawet przez cały ich żywot.

Best Badger

Simpson Special S1 Pure [7]

Włosie podobne do klasy Pure. Na zdjęciu pokazany jest pędzel firmy Simpson. Pędzle o takim oznaczeniu mogą występować w dwóch rodzajach. Niektóre zawierają włosie przycinane mechanicznie jak również włosie nieprzycinane. Najczęściej jednak możemy spotkać pędzle, które mają tylko podcinane końcówki i zbierane są z niższych klas. Best badger zazwyczaj charakteryzuje się trochę jaśniejszym włosiem niż pure. Istnieją wyjątki od reguły i aby zdać sobie sprawę, jak mylne może okazać się nazewnictwo klas włosia, niech można posłużyć się pędzlami firmy Simpson. Na zdjęciu z prawej pędzel został oznaczony jako Pure Badger ale w nomenklaturze Simpsona zwrot ten oznacza włosie klasy Best, z kolei pędzle z włosiem klasy Best Badger tego samego producenta np. Chubby mogą z powodzeniem konkurować z najlepszymi borsukami. Jak widać, best jest best’owi nierówny.Super Badger / Fine Badger

Edwin Jagger The Chatsworth CBASBSB [8]

Pędzle z takim rodzajem włosia są dużo lepiej wykonane. Włosie jest drobniejsze, bardziej miękkie i przede wszystkim jaśniejsze (kolor jasno brązowy). Pędzle z włosiem oznaczanym jako „Super Badger” akumulują wodę i ciepło zdecydowanie lepiej niż robią to pędzle z włosiem wykonanym z niższego gatunku. W krótszym czasie pozwalają na wyrobienie dobrej piany.


Silvertip

Edwin Jagger 1EJ466 [9]

Włosie silvertip jest stosowane w najbardziej luksusowych i najdroższych pędzlach. Włosie jest układane ręcznie w odpowiedni kształt główki i nie jest przycinane. Ponadto włosie silvertip jest pozyskiwane z okolic grzbietu borsuka, gdzie włosy są najbardziej miękkie i delikatne. Kolorystykę włosia silvertip charakteryzuje czarny pierścień wokół pędzla oraz jasne końcówki włosów. Pędzle te akumulują więcej wody i ciepła niż pędzle z włosiem super badger ale skok jakościowy nie jest już tak wyraźny jak można zaobserwować w przypadku włosia klasy super badger i niższych klas.

2-band, 3-band Badger

Różnica między włosiem 2-Band i 3-Band [10]


Na forach zagranicznych można spotkać się z pojęciami 2-band i 3-band badger. Odnoszą się one do pędzli z borsuka wyższych klas (super, finest i silvertip) Słowo „band” z angielskiego oznacza pasmo i jak można się domyśleć, pędzel z borsuka typu 2-band posiada dwa pasma – jedno ciemne zaczynające się w miejscu wychodzenia knota z rączki i jedno jasne, u góry. Pędzle 3-band rozpoczynają się od jasnego pasma wychodzącego z rączki, następnie przechodzą w pasmo ciemne (charakterystyczny pierścień silvertip’ów), aby następnie zakończyć się jasnymi końcówkami w trzecim, górnym paśmie.


W rzeczywistości okazuje się, że włosie 2-band ma oryginalnie również 3 pasma, ale jest głębiej osadzone w rączce, przez co pierwsze jasne pasmo znika nam z oczu. Kolejną różnicą jest to, że włosie 2-band jest grubsze, sztywniejsze i charakteryzuje się ciemniejszym, czarnym środkiem i jaśniejszymi końcówkami niż włosie 3-band. Pędzle z włosiem 2-band będą posiadały większą sztywność (backbone), niż odpowiadające im konstrukcyjnie pędzle z włosiem 3-band. Panuje przypuszczenie, że włosie to pochodzi z zimowej sierści borsuków zamieszkujących tereny górskie, gdzie jest zimniej.


Zobacz również


Źródła

 1. http://badger-shavingbrush.com/19.html
 2. http://theshaveden.com/forums/threads/the-brush-basic-information-everyone-should-know.29125/
 3. http://brzytwa.org/forum/index.php?topic=882.msg9762#msg9762
 4. http://sharpologist.com/sharpologists-shaving-brush-buyers-guide
 5. http://straightrazorplace.com/brushes/43729-what-meant-2-band-brush.html
 6. http://www.omegabrush.com/english/dabarba/oggetto.php?id=134
 7. http://facetaria.pl/simpsons-pedzel-do-golenia-simpsons-special-s1-pure-wlosie-borsuk-pure-badger-uchwyt-kremowy-p-1805.html
 8. http://facetaria.pl/edwin-jagger-pedzel-do-golenia-edwin-jagger-the-chatsworth-metal-collection-cbasbsb-wlosie-borsuk-super-badger-uchwyt-metalowy-perforacja-barley-p-1435.html
 9. http://facetaria.pl/edwin-jagger-pedzel-do-golenia-edwin-jagger-1ej466-wlosie-borsuk-silvertip-uchwyt-czarny-imitacja-hebanu-p-1281.html
 10. http://shavenook.com/thread-is-the-chubby-3-too-large-chubby-2?pid=103110#pid103110

Twórca\Twórcy

Archi