Autor Wątek: Problem z naostrzeniem brzytwy.  (Przeczytany 8713 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Endymen

• Nowy Użytkownik
  • *
  • Miejsce pobytu: Poznań
Odp: Problem z naostrzeniem brzytwy.
« Odpowiedź #15 dnia: Września 13, 2017, 16:35:26 »
Zrobiłem zdjęcie jak leży na kamieniu, czy ostrze powinno całą powierzchnią dotykać kamienia?

Offline gienek-emeryt

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Częstochowa
« Odpowiedź #16 dnia: Września 13, 2017, 16:48:05 »
Może dolegać na całej długości, ale nie musi. Już Ci pisałem że iest to brzytwa tzw. uśmiechnięta. To znaczy że KT przebiega po linii łukowej. Ok. 95 % brzytew tak ma. Chyba nie zrozumiałeś co Ci wcześniej napisałem. Jeszcze raz przeczytaj moje wcześniejsze wpisy, a jeśli dalej nie będziesz wiedział o co biega, to poszukaj sobie wątku na temat ostrzenia brzytwy uśmiechnietej. Trudno abym w kilku zdaniach nauczył Cię ostrzenia brzytwy. Miej cierpliwość, poszukaj, poczytaj i do dzieła.  ;D
                      dziadek   Gienek   ook
Każde rękodzieło ma swoją cenę.
Kto zaniża jego wartość lekceważy wykonawcę i ośmiesza siebie.

Online Robson

• *
  • Miejsce pobytu: CK
« Odpowiedź #17 dnia: Września 13, 2017, 16:58:35 »
Jeżeli obie krawędzie (KT i grzbiet) biegną w stosunku do siebie nazwijmy to równolegle to wszystko jest ok. Jak napisał Gienek taki kształt ostrza wymaga trochę innego podejścia do ostrzenia i węższego kamienia. Obecnie takie brzytwy "wyszły już z mody", ale dawniej były dość często wykonywane. Prym w tym względzie wiedli i do pewnego stopnia nadal wiodą Japończycy.
Nie kłóć się z idiotami - ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem...

Offline Endymen

• Nowy Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Września 13, 2017, 17:13:09 »
zrozumiałem co napisałeś, jednak wspominałeś coś o wygiętym ostrzu, nic takie nie zauważyłem, chyba winowajcą oprócz mojego braku umiejętności jest kamień który nie był wygładzony (wydawał mi się gładki to stwierdziłem że jest ok).

Offline gienek-emeryt

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Częstochowa
« Odpowiedź #19 dnia: Września 13, 2017, 17:18:47 »
No chyba jednak nie za bardzo wyszły z mody, bo wczoraj właśnie ostrzyłem fabrycznie nową brzytwę DOVO i także miała uśmiech. Troche mniejszy jak ta, ale miała. Można ostrzyć na szerokim kamieniu, tylko trzeba zdobyć trochę wprawy. Tą DOVO ostrzyłem na kamieniach 6 cm i 7 cm. Się da, jak się opanuje technikę ostrzenia. Lewy coś w tym temacie może powiedzieć. Na zjeżdzie w Załęczu Małym pokazywałem jak sie to robi. Jakoś dość dawno nie miałem w rękach brzytwy która by miała całkowicie proste KT. Może to tak się składa że brzytwy trafiające do mnie się uśmiechają.  ;D ;D
              Gienek    ook   beer
Każde rękodzieło ma swoją cenę.
Kto zaniża jego wartość lekceważy wykonawcę i ośmiesza siebie.

Offline macrob

• *
  • Miejsce pobytu: Szmaragdowa Wyspa
« Odpowiedź #20 dnia: Września 13, 2017, 17:24:43 »
@Endymen, na początek proponowałbym ostrzyć z taśmą izolacyjną na grzbiecie. Nie zdeformujesz wtedy grzbietu.

Musisz bazować na takich ruchach:

Chodzi o to żeby dopasować ruchy do profilu ostrza. Ten Twój Muller nie jest idealnym kamieniem do wyprowadzenia KT ale z pomocą zawiesiny powinno się udać. Musisz być cierpliwy albo kupić coś o niższej gradacji.

Upewnij się że KT jest odpowiednio wyprowadzona. To jeden z najważniejszych etapów podczas ostrzenia brzytwy.

Offline Endymen

• Nowy Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Września 13, 2017, 17:30:50 »
@macrob Dzięki! fajna animacja :) Ktoś niedawno wstawił film na yt gdzie napisał że brzytwę naostrzył na muller także wierzę że może się udać :) Muszę jednak najpierw wygładzić kamień, o jakich gradacjach użyć papieru? W tym filmie http://brzytwa.org/forum/index.php?topic=11169.0 w komentarzu napisał że najpierw 280 a potem 1000/2000

Offline macrob

• *
  • Miejsce pobytu: Szmaragdowa Wyspa
« Odpowiedź #22 dnia: Września 13, 2017, 17:37:33 »
Te gradacje powinny być ok.
Tylko podczas ostrzenia  nie rób zawiesiny papierem ściernym bo będzie gubił materiał ścierny. Ja używam do tego osełki diamentowej.

Offline Endymen

• Nowy Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: Września 13, 2017, 17:53:11 »
Do wyrabiania pasty ściernej mam mały kamyczek w zestawie, tym sobie wyrabiałem.

Lewy

« Odpowiedź #24 dnia: Września 13, 2017, 19:03:56 »
Świetna animacja. Bardzo lubię tą technikę.

CICHY_S

« Odpowiedź #25 dnia: Września 13, 2017, 20:08:57 »
Czy tylko mi się wydaje że brzytwa na środku kt jest wypracowana? Suwmiarka w dłoń i sprawdzić, taki uśmiech powinien bez problemu naostrzyć się na szerokim kamieniu.

Offline Endymen

• Nowy Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #26 dnia: Września 19, 2017, 16:17:48 »
A więc okazało się że jest krzywy kamień, wyrównałem go i jest o niebo lepiej, jednak do ideału troszkę brakuje, pięta i czubek nadal są kiepsko naostrzone ale już jakoś są, poprzednio były po prostu tępe, ostrzyłem ruchami z animacji.

Online Robson

• *
  • Miejsce pobytu: CK
« Odpowiedź #27 dnia: Września 19, 2017, 16:25:39 »
Może to kwestia umiejętności, mimo wszystko ostrzenie brzytwy to nie najprostsza z czynności.
Nie kłóć się z idiotami - ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem...

Offline Endymen

• Nowy Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #28 dnia: Września 19, 2017, 17:20:06 »
Tak, umiejętności na pewno mi brak, gdyby brzytwa ostrzyła by się przy dotknięciu do kamienia nie powstało by tylu tematów, no nic będę próbował dalej, mam jednak wrażenie że zamiast wygładzać w ostatnim etapie, tępię ją. Może za mocno dociskam albo samo wykończenie powinno już wyglądać inaczej.

Offline mokfik

• Nowy Użytkownik
  • *
  • Miejsce pobytu: Gdańsk
« Odpowiedź #29 dnia: Września 20, 2017, 19:50:08 »
Witam

Zacząłem renowacje starej brzytwy, robię to pierwszy raz i mam problem. Po próbie naostrzenia
okazało się , że dolna płowa ostrza goli włosy na przed ramieniu a górna cześć nie.
Co można z tym zrobić ?