Autor Wątek: Prawie naostrzyłem pierwszą brzytwę!  (Przeczytany 8932 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline de_monter

• Stały bywalec.
  • klawo jak cholera
  • Miejsce pobytu: Łódź
Odp: Prawie naostrzyłem pierwszą brzytwę!
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 24, 2017, 09:48:23 »
Ostrzenie to integralna część przygody z używaniem brzytwy.
Nie wyobrażam sobie inaczej.
Pozdrawiam, Tomek.

Offline Heniek.F2

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Kraków
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 24, 2017, 09:59:25 »
Zgadzam się. Ogolenie się własnoręcznie naostrzoną brzytwą, to o niebo lepsze doznanie niż cokolwiek innego :) @de_monter zastanów się nad MST do wykańczania. Nasze doświadczenia obecnie są takie, że sztuczniaki lepiej wyprowadzają i polerują krawędź, ale i jakość ostrza w sensie odczuć jest gorsza niż przy wykorzystaniu kamieni naturalnych. Narazie jest to czarna magia dlaczego tak jest...siły nadprzyrodzone  hmmm Kolejny temat do dyskusji.
Pozdrawiam
h.

..."17. Einstein uważał, że jego najlepsze pomysły przychodziły mu podczas porannego golenia.'' źródło: internet

Offline macrob

• *
  • Miejsce pobytu: Szmaragdowa Wyspa
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 24, 2017, 10:15:37 »
Nie ma za co @emiel, jak mogę to pomogę :)

@Heniek. F2, golenie po syntetykach gorsze od tego po naturalnych? Ciekawe twierdzenie :) Jak ktoś umie ostrzyć to dobrze dopieści ostrze na obydwóch.

@de_monter, kiedy w stanach,  dzięki Lynnowi Abramsowi odradzało się tradycyjne golenie brzytwą to moim zdaniem w dużej mierze odniosło sukces dzięki kamieniowi Norton 4K/8K. Tani jak na tamte warunki i bardzo łatwy do opanowania i co najważniejsze tak naprawdę w zupełności wystarczający do naostrzenia brzytwy ze szlifem wklęsłym. Oczywiście wyprowadzenie KT na 4K nie będzie tak szybkie jak na kamieniu 1K ale możliwe. Jak wczesniej pisałem dlugi czas używałem do tego celu kamienia 5K. 8K też w zupełności wystarczy do wykończenia ostrza.
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2017, 10:17:10 przez macrob »

Offline Heniek.F2

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Kraków
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 24, 2017, 10:17:52 »
Nie tyle gorsze, co subiektywnie brzytwa wydaje się mniej łagodna, jest jakby bardziej "zadziorna". Czemu się takie dzieje ... pytanie bez odpowiedzi :)
Pozdrawiam
h.

..."17. Einstein uważał, że jego najlepsze pomysły przychodziły mu podczas porannego golenia.'' źródło: internet

Offline macrob

• *
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 24, 2017, 11:08:39 »
Każdy kamień wymaga poznania i dostosowania techniki.  Myślę że to jest klucz.

Kiedyś na forum Straightrazorplace.com ktoś zadał pytanie, jaki kamień do wykańczania najbardziej cenią sobie użytkownicy tego forum. Sporo osób, w tym także osoby które ostrzą brzytwy zarobkowo wskazywało Naniwę Super Stone 12K. Bardzo dobry kamień, dający się w miarę łatwo opanować. Dobre syntetyki nje są złe :)

Offline de_monter

• Stały bywalec.
  • klawo jak cholera
  • Miejsce pobytu: Łódź
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 24, 2017, 11:16:34 »
Dzięki Panowie za opinie. Prawdopodobnie będę miał oba rodzaje kamieni ;)
Nie od razu, ale prawie na pewno się tak skończy.
Ważne, że nie poległem na samym początku
 beer

Pozdrawiam, Tomek.

Offline Turtle

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Puck
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 30, 2018, 15:27:44 »
i mnie się w końcu prawie udało  rotfl

Po 4goleniach i codziennych 'poprawkach/eksperymentach' na kamieniach brzytwa miała chyba dość i wczorajsze golenie nie było już zbyt miłe.
Więc dzisiaj kilka razy KT po piaskowcu i ostrzenie od nowa:
Najpierw z 5min na BB, następnie dużo czasu na dwóch Coti /najpierw zawiesina później sama woda/ i 'delikatne' dopieszczanie na twardym chińczyku.
Po 60x na pasie prawie cała brzytwa (to krzywy GD 208) skrobie/przecina luźno trzymany włos.  badger12
Wieczorem testy.

A gdzieś na Internetach widziałem wątek, że i po kamieniu 1k da się brzytwą ogolić hmmm

Bihać

« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 30, 2018, 16:27:20 »
To zależy co masz na myśli " ogolić ".
Po 1k oczywiście zgolisz włosy na ręce ale nie radzę zabierać się za golenie twarzy.. :)

O jakim piaskowcu piszesz ? I chyba miałeś na myśli BBW.. hmmm
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2018, 16:29:15 przez Bihać »

Offline Turtle

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 30, 2018, 16:51:41 »
Jakiś 'klocek' z allegro /można to kupic w zestawie 3szt o rożnej gradacji do ostrzenia noży - polski/. Używam póki co tylko do tępienia brzytew/noży :D
EDIT: O takie -> https://allegro.pl/oferta/zestaw-do-ostrzenia-nozy-kamienie-wodne-ostrzalka-7611497679

Po tej operacji miała ostrość noża do masła.
Tak, zacząłem od kawałka BBW (z hurtowego zestawu allegro kupionego przed rokiem), w zasadzie mogłem ten kamyk pominąć ale brzytwa miała jakieś rysy na KT po wcześniejszych eksperymentach, które udało mi się tym kamieniem usunąć.
Później Coti z tego samego zestawu z gęstą zawiesiną (dilucot) a czysta woda na nowym b.twardym Bout`cie nr.10 i samą wagą brzytwy kilka minut.
Na sam koniec  /bo efekt jeszcze mnie nie zadowalał/ chińczyk z zawiesiną i bez + 60x czysty pas.
Łącznie jakieś 1.5h zabawy
Tak ostra nigdy nie była a goliłem się nią już całkiem przyjemnie.
Za chwile golenie.

Offline macrob

• *
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 30, 2018, 17:07:05 »
Była kiedyś taką inicjatywa na SRP  żeby próbować tak dopieścić ostrze na 1K żeby można się było ogolić. Takie doświadczenia otwierają trochę oczy.

Offline gienek-emeryt

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Częstochowa
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 30, 2018, 17:16:42 »
    Na 1000 grit nie próbowałem. ale z ciekawości na taidei 3000 tak. A jest to odpowiednik ok. 1700 grit. Nie mogę powiedzieć żeby golenie było bardzo komfortowe, ale całkowicie przyzwoite. Zastrzegam że nie stosowałem żadnych past ani tlenku chromu. Tylko kamień i pas. Wymaga sporo cierpliwości i bardzo lekkiej ręki. Zapewniam że się da. Po kamieniu ok. 200 przeciągnięć na pasie. Kto ma trochę czasu to proponuję zmierzyć się z tematem. Ciekawe doświadczenie i wskażnik umiejętności ostrzenia.
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2018, 17:23:27 przez gienek-emeryt »
Każde rękodzieło ma swoją cenę.
Kto zaniża jego wartość lekceważy wykonawcę i ośmiesza siebie.

Offline Turtle

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 30, 2018, 17:53:28 »
Ok i jestem po goleniu.
Do PN daleka droga ale nie było źle... i raczej to głównie wina techniki, gole się póki co tylko na 1 przejście + poprawki w podobnym kierunku.
Myślę, że zacznę 'ostrzyć' moje Dovo, jest proste choć mam kilka pytań ale to później w innym wątku z zdjęciami /chyba będzie to egzemplarz do ostrzenia z taśmą/.

Offline macrob

• *
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 01, 2018, 09:47:03 »
Może Unicotu spróbuj. Powinno być dużo szybciej niż półtora godziny

Offline Turtle

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 01, 2018, 19:28:13 »
Lapping film i po 10min lustro na grzbiecie i KT  rotfl
Zdecydowanie naturale - i to takie o których nie ma się pojęcia /allegro/ - nie są zbyt dobrym wyborem do nauki ostrzenia pierwszej brzytwy.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2018, 19:34:17 przez Turtle »

Offline Turtle

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 08, 2019, 13:44:51 »
@macrob właśnie skończyłem ostrzyć kolejny już raz  rotfl  i włosy z nóg (na rękach już mi się kończą) zbiera w powietrzu bardzo dokładnie.
Ostrzyłem sposobem wg. piramidy Lynna Abramsa a podanym przez Ciebie na innym forum ;)
Dla zainteresowanych - kamienie 4k/8k

"4K      8K
25      25 powtórzeń w dwie strony.
20      20
15      15
10      10
 5        5
 3        3
 1        3
 1        5   
Następnie  ok. 50 powtórzeń na CF albo Turyngijskim. Ostatni krok to polerowanie na pasie . Najpierw ok 30 powtórzeń na pasie pastowanym tlenkiem chromu (gradacja  ok. 60000) i 90 -100 powtórzeń na pasie czystym. "

Ja jako 4k użyłem 'miętkiego' Combo-Coti z delikatną zawiesiną, 8k ten sam na wodzie, wykończenie z wodą na ciemnym niemieckim 50x i na koniec 60x czysty pas. Wieczorem test na twarzy  shave1
Kilka goleń/tępienie i ponowne ostrzenie tym razem na innym zestawie kamieni.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2019, 14:36:53 przez Turtle »