Autor Wątek: Niejednakowy KT  (Przeczytany 8546 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Daniel

• Nowy Użytkownik
  • *
Niejednakowy KT
« dnia: Luty 18, 2013, 20:50:47 »
Witam
Mam pytanie do wszystkich bardziej zaawansowanych w temacie ostrzenia brzytwy.
Mam Wapienicę, nową nie używaną. Problem w tym że KT na całej długości jest momentami
wyraźnie szerszy a miejscami dużo węższy. Nie wiem jaki był na samy początku , bo zauważyłem to nie dawno patrząc przez lupę zegarmistrzowską. Brzytwę ostrzę na kamieniach DRAGONS TONGUE i  PURPLE LLYN MELYNLLYN.
Dodam że niestety nie umiem wyciągnąć do ostrości aby brzytwa cięła włos- tzw. test włosa. Wracają dom pytania dlaczego kąt tnący ma różną szerokość? Cz ja coś robię nie tak?
Pozdrawiam  wszystkich.  beer

Offline arturro

• Stały bywalec.
Odp: Niejednakowy KT
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 18, 2013, 21:28:55 »
Witaj
Najprawdopodobniej brzytwa jest krzywa. Wrzuć jakieś makro.

pozdrawiam
a

Offline radar

• Użytkownik
  • **
  • Miejsce pobytu: Gdańsk
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 18, 2013, 23:07:20 »
mam to samo na mojej wapienicy  :(

Offline Daniel

• Nowy Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 19, 2013, 13:23:00 »
Niestety nie mam możliwości zrobienia makro.
Po prostu wyglada to tak że mniej więcej do połowy KT ma około pół mm, a od połowy do końca zaczyna się zwężać.
Pod koniec brzytwy jest cienki jak włosek. Ponad to mam wrażenie jak by jedna strona była ostrzejsza.
Czy ktoś to też zauważył?

Offline macrob

• *
  • Miejsce pobytu: Szmaragdowa Wyspa
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 19, 2013, 13:31:28 »
Witaj.

Brzytwa jest po prostu  krzywa, niestety dosyć czesto się to zdarza tym brzytwom.

Najprostszym rozwiązaniem jest warstwa taśmy przyklejona na grzbiecie brzytwy. Taśma wytrze się szybciej niż metal i wyrówna powierzchnię grzbietu.

Jezeli używasz LM i DT to zejdzie Ci trochę bo to kamienie przydatne bardziej do wykańczania ostrza ze względu na ich wysoką gradację.

Maciek.

Ps. Możesz sprecyzować o którą stronę ostrza Ci chodzi? Lewą - prawą , czy tylną - przednią?

« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2013, 13:34:01 przez macrob »

Offline Daniel

• Nowy Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 19, 2013, 14:49:02 »
Hej

Goląc prawą ręką z włosem lewą stronę twarzy. To ta część brzytwy wydaje się być jakby mniej ostra.
Ale cały czas się uczę, więc nie jestem pewien.
Brzytwy regularnie używam od 4 miesięcy.
Pozdrawiam

Offline macrob

• *
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 19, 2013, 14:51:04 »
Witam.

Być może jedną ręke masz pewniejszą i stąd takie wrażenie.

Czy KT ma podobną szerokość po obu stronach?

Maciek

Offline Daniel

• Nowy Użytkownik
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 19, 2013, 15:46:15 »
Hej

No właśnie golę się tylko prawą ręką.
A KT jest różny.

Pozdrawiam

Offline macrob

• *
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 20, 2013, 12:10:09 »
Witam.

No to popracuj na kamieniach nad stroną która jest węższa, żeby były podobnej szerokości.

Maciek.

Offline degotia

• *
  • Miejsce pobytu: łódzkie, dolnośląskie
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 27, 2013, 22:53:31 »
Często się zdarza, że grzbiet jest prosty a samo ostrze krzywe (wygiete w łuk) i wtedy taśma niewiele pomoże w zasadzie trudno naostrzyć taką brzytwę z pomoca przychodzi wąski kamien ale to nie to co prosta brzytwa która idealnie przylega do kamienia. Miałem w ręku kilka brzytew ktore były tak krzywe, że odstawały od kamienia o 0,6 mm. Naostrzenie tego to nielada wyzwanie a efekt tylko zadowalający. Poprostu kupując brzytwę należy przede wszystkim sprawdzić czy jest prosta. minimalne różnice w szerokości KT nie maja większego wpływu na jakość golenia.

Offline Magik83

• Zaawansowany użytkownik
  • Miejsce pobytu: Przemyśl, Szydłowiec, Warszawa
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 19, 2017, 21:33:40 »
Witam mam ten sam problem z dovo i nie jest to wina krzywej brzytwy tylko złego docisku jak zauważyłem u siebie przeciągając brzytwy po kamieniu do siebie mocniej dociskalem piete brzytwy w odwrotną stronę mocniej przy czubku i tam gdzie jest bardziej starty grzbiet kt jest węższa i odwrotnie jutro spróbuję to skorygować ciekawe czy się uda. Ehh same schody z tym ostrzeniem pierwsza brzytwy krzywa teraz zły docisk.
:)

Offline Heniek.F2

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Kraków
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 20, 2017, 08:11:05 »
Zmieniaj kierunek ostrzenia co ileś pociągnięć, chodzi o to ze jak np jedziesz od lewej do prawej strony kamienia przesuwając brzytwę od siebie (robisz x w stronę prawego gornego rogu kamienia ) to zmień na przesuwanie w stronę lewego rogu co ileś iksow powinno pomoc

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Pozdrawiam
h.

..."17. Einstein uważał, że jego najlepsze pomysły przychodziły mu podczas porannego golenia.'' źródło: internet

Offline gienek-emeryt

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Częstochowa
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 21, 2017, 13:58:38 »
Witam
   Przyczyna może być jeszcze gdzie indziej. Mianowicie mimo że zarówno grzbiet jak i KT będą proste, ale nie będą wzajemnie równoległe, trudno będzie wyprowadzić równą łysinkę na KT. Powstaje wtedy coś takiego że np. na jednej stronie brzytwy na czubku mamy łysinkę szeroką, natomiast stopniowo zmniejsza się ona w kierunku piętki, natomiast z drugiej strony mamy odwrotnie. Przy piętce łysinka szeroka, natomiast w kierunku czubka stopniowo się zwęża. Spotykam się z takim zjawiskiem dość często przy brzytwach z dalekiego wschodu, takimi jak GD. Już wcześniej pisałem że po wyrównaniu grzbietu zanim przystępujemy do ostrzenia wpierw należy sprawdzić równoległość grzbietu do KT.  hmmm
                           Gienek    :)
Każde rękodzieło ma swoją cenę.
Kto zaniża jego wartość lekceważy wykonawcę i ośmiesza siebie.