Autor Wątek: Prośba o pomoc w identyfikacji brzytwy  (Przeczytany 312878 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Robson

• *
  • Miejsce pobytu: CK
Odp: Prośba o pomoc w identyfikacji brzytwy
« Odpowiedź #1320 dnia: Lutego 26, 2020, 12:00:15 »
A mógłbyś wstawić zdjęcie ze zbliżeniem na emblemat, jak wrócę z pracy poszukam.
Nie kłóć się z idiotami - ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem...

Offline przemo1978

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Wołomin
« Odpowiedź #1321 dnia: Lutego 26, 2020, 12:05:39 »
Na pewno to coś do odszukania bo widziałem to logo . To  pion , szukałem w książce Kubeckiego ale nie ma . Trzeba przekopać internety.
Jakoś Szwecją mi tu pachnie.
"Mówiła mi ,życie może być szorstkie ,a pośpiech najostrzejszą z brzytw."

Offline macrob

• *
  • Miejsce pobytu: Szmaragdowa Wyspa
« Odpowiedź #1322 dnia: Lutego 26, 2020, 13:01:16 »
Kron-Punkt z Solingen

Offline przemo1978

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Wołomin
« Odpowiedź #1323 dnia: Lutego 26, 2020, 13:03:53 »
O proszę ,a jednak Helga ;-)
"Mówiła mi ,życie może być szorstkie ,a pośpiech najostrzejszą z brzytw."

extrema

« Odpowiedź #1324 dnia: Lutego 26, 2020, 13:39:49 »
W imieniu stowarzyszenia Triskelion dziękuję Panowie.
Stowarzyszenie pomaga w pracach archeo na terenie tego obozu. A jest to szczególny obóz. Ostatni wojenny transport to powstańcy warszawscy, a po wojnie górnośląscy Ślazacy tam trafiali. 
« Ostatnia zmiana: Lutego 26, 2020, 13:43:02 przez extrema »

Offline Turtle

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Puck
« Odpowiedź #1325 dnia: Lutego 27, 2020, 13:19:10 »
Na pewno brzytwa i pudełko to komplet . Zawod Trud Wacza producent .  Z drugiej strony powinieneś mieć wybity model i na ogonie rocznik.Czasem koło znaczka producenta  ale z tego co widać na zdjęciu tu go nie ma. Zajrzyj do  zakładki Wiki. Tam w zakładce brzytwy znajdziesz producenta. Jest parę sztuk to sobie porównasz .

Dzieki. Jak dostane, po dopieszczeniu lekkim pojdzie na bazarek.
Mam trochę "przyłowu", ktory tylko sie u mnie kurzy.

Offline fiB

• Zaawansowany użytkownik
  • Miejsce pobytu: Elbląg
« Odpowiedź #1326 dnia: Maja 26, 2020, 11:28:10 »
Panowie kupiłem sobie kolejną brzytwę do odnowienia i mam problem z ustaleniem kto, skąd, itd.
Brzytwa 6/8, szlif 1/2, podwójny stabilizator, w szyjce wycięte wyokrąglenie bez ząbkowania, na szyjce z jednej strony wybity opis "OUENIVET AIRE" (dziwne "O" z takimi ogonkami na dole, raczej nie "Q"), z drugiej numer 169 i grawer na ostrzu "PERLE DES ORIENTS" (już słabo widoczny), okładki z czarnego celuloidu z jednej strony wtopiony metalowy napis taki jak na szyjce, biały klin.

Zdjęcia i link do całej galerii https://imgur.com/a/uTkpWYE:

Brzytwę kupiłem od handlarza niemieckimi starociami, więc gdzieś tam Niemcy i pewnie II wojna.
Znalazłem bardzo szczątkowe informacje i trochę przypuszczeń. Z wybitych opisów na szyjce za dużo nie wynika, szukając znaczenia pojawia się gdzieś język niderlandzki, Belgia, Francja. Trzymając się tropu Belgijskiego przeglądałem zagraniczne fora, za dużo informacji nie znalazłem, wiem, że Belgowie specjalnie nie mieli zakładów produkujących brzytwy, zamawiali głównie z Francji i Niemiec.

Szukając wg graweru trafiam na brzytwy z Thiers, np. Le Grelot, nawet ta z forumowej bazy ma dokładnie taki sam grawer
https://brzytwa.org/wiki/index.php?title=P.Hospital_%26_CIE_-_Le_Grelot_76,_Perle_Des_Orients
znowu układ napisu i czcionka też podchodzi pod Le Grelot, np.
https://brzytwa.org/wiki/index.php?title=Le_Grelot_-_Canot_Dole_363

Przeglądając zdjęcia brzytw Le Grelot znalazłem podobne z takim wycięciem na szyjce ale miały wybitą puncę dzwoneczka, np.

Szukanie wg numeru 169 nic nie dało. Umieszczania napisu na okładkach też jakoś nie znajduję na innych dzwonkach.

Na tej podstawie zgaduję, że to jakiś Le Grelot nr 169 OUENIVET AIRE.
Niestety linki z wątku ze stronami do identyfikacji brzytew francuskich nie działają, poznikały zdjęcia a polecana strona http://www.couteaux-jfl.com/marques.htm jest zainfekowana więc o ile coś tam jeszcze jest to lepiej nie wchodzić.
Czy możecie mi pomóc rozwiązać zagadkę.

Offline miku

• Użytkownik
  • **
  • Miejsce pobytu: czestochowa
« Odpowiedź #1327 dnia: Maja 31, 2020, 10:44:26 »
Witam,
Udało mi się za bezcen kupić brzytwę Friodur 70 1/2 Henckels Zwillingswerk wraz z pudełkiem.

Z pomocą kolegi gienek-emeryt udało się ją naostrzyć. Była w bardzo dobrym stanie jak na swoje lata.
Czy ktos może mi pomóc z okresleniem daty produkcji? Po logotypie mogę jedynie stwierdzić, że gdzies pomiędzy 1939 a 1969.  Na stronach zachodnich znalazłem jedynie info, że Friodury są trudne do precyzyjnego datowania. Może jednak ktos cos wie?

Zaraz dodam zdjecia

https://ifotos.pl/z/qqpewpp
« Ostatnia zmiana: Maja 31, 2020, 10:59:44 przez miku »
Pedzel ALM borsuk, maszynka Wilkinson, Merkur Futur, Wizamet W11, brzytewka Bluebeards Revenge, Mydlo OSMA z dodatkami od czasu do czasu (gliceryna, lider, i inne eksperymenty), Krem Wars, Krem Yego, Proraso zielone, lanolina i Linomag po goleniu :)
Proraso czerwone, mydło i AS, Pędzle końskie

Offline Robson

• *
  • Miejsce pobytu: CK
« Odpowiedź #1328 dnia: Maja 31, 2020, 11:01:48 »
Kierując się logiem "bliźniaków" (na brzytwie i etui) powiedziałbym, że brzytwa została wyprodukowana po 1969 roku, nie wcześniej. Wcześniejszy logotyp wyglądał trochę inaczej, w górnej części "bliźniacy" nie byli połączeni. Wątpię jednak, aby udało się określić dokładną datę produkcji brzytwy.
Nie kłóć się z idiotami - ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem...

Offline miku

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #1329 dnia: Maja 31, 2020, 11:02:33 »
Kierując się logiem "bliźniaków" (na okładzinach i etui) powiedziałbym, że brzytwa została wyprodukowana po 1969 roku, nie wcześniej. Wcześniejszy logotyp wyglądał trochę inaczej, w górnej części "bliźniacy" nie byli połączeni. Wątpię jednak, aby udało się określić dokładną datę produkcji brzytwy.

A mi się własnie wydawalo, ze to logo jest starsze. Porownalem je ze zdjeciem logotypow blizniakow, jakie znalazlem onlin.e Ale pewnie zle podpatrzylem.
Pedzel ALM borsuk, maszynka Wilkinson, Merkur Futur, Wizamet W11, brzytewka Bluebeards Revenge, Mydlo OSMA z dodatkami od czasu do czasu (gliceryna, lider, i inne eksperymenty), Krem Wars, Krem Yego, Proraso zielone, lanolina i Linomag po goleniu :)

Offline miku

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #1330 dnia: Czerwca 05, 2020, 22:17:58 »
Witam,
Udalo mi sie niedawno kupic dosc egzotyczny egzemplarz.
Brzytwa sygnowana Fiskars, w jeszcze bardziej egzotycznym pudelku K.E. Merila.
Probuje sie czegos dowiedziec na jej temat, ale na razie slabo mi to idzie. Napsialem nawet do muzeum Fiskarsa, na razie bez odpowiedzi.

Czy ktos ma wiedze na temat brzytw Fiskarsa?

Jak z ich jakoscia, popularnoscia? Czy to byl  tylko taki produkt bardziej lokalny jak nasza Wapienica?

Co ciekawe, jest ona spakowana w pudelko sygnowana K.E. Merila. To byl pierwszy producent rowerow w Finlandii. Wiec obrobke metalu mial opanowana. Zastanawiam sie tylko, czy on kupowal blanki od Fiskarsa i potem robil brzytwy, czy tylko pakowal je do pudelka ze swoja nazwa.

Jedyne co mi sie udalo znalezc w necie, to informacje, ze Fiskars generalnie inspirowal sie mocno technologia ze Szwecji.

Ktos cos wie+
Jakeis info o brzytwach Fiskarsa?

Offline SP3CtRUM

• *
  • \o/ Spec \o/
  • Miejsce pobytu: Warszawa
« Odpowiedź #1331 dnia: Czerwca 05, 2020, 22:49:09 »
Ja mam 3 sztuki, dorwane na targu. Tą z Allegro też licytowałem :)
Z tego co wiem, to nie ma ich aż tak dużo na rynku - w USA traktowane jako rarytasy. Więcej niestety nie wiem - bo to, że firma działa do tej pory i rozpoznawana jest głównie przez noże - mocno redukuje możliwości poszukiwawcze - za duży szum aktualnymi produktami.
"...You can call me SP3CtRUM, you can call me Spectrum, you can call me Spec. You can call me a dirty spec-of-a-bitch, but if you EVER call me Speick again, I'll finish this fight..."

Offline miku

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #1332 dnia: Czerwca 05, 2020, 22:52:16 »

Heh, to ty mi podbiles cene :) Zostala ci jeszcze jedna od tego samego goscia, na pocieszenie, ale w jasnych oprawkach. :)
Mieszkalem spora czesc swojego zycia niedaleko fabryki Merila, wiec mam sentyment. Nawet na finskich forach jest malo informacji.

[Robson] - nie cytuj poprzedzającego wpisu
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2020, 23:04:38 przez Robson »

Offline SP3CtRUM

• *
  • \o/ Spec \o/
  • Miejsce pobytu: Warszawa
« Odpowiedź #1333 dnia: Czerwca 05, 2020, 22:55:12 »
Tylko ta druga jest wąziutka, dlatego jej nie licytowałem :)

A cenę podbił ktoś inny - ja jak swoją wrzuciłem to już była zbyt niska :)
"...You can call me SP3CtRUM, you can call me Spectrum, you can call me Spec. You can call me a dirty spec-of-a-bitch, but if you EVER call me Speick again, I'll finish this fight..."