Autor Wątek: Kamień w czasie ostrzenia trzymać w ręku czy położyć?  (Przeczytany 8457 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mikolaj

• *
  • Miejsce pobytu: Danzig
Kamień w czasie ostrzenia trzymać w ręku czy położyć?
« dnia: Październik 02, 2014, 14:48:01 »
Ja zabierając się do ostrzenia kamień montuję w uchwyt i kładę na blacie stołu. Takim sposobem zaczynałem i tak mi zostało. Odpowiada mi to ponieważ kamień stabilnie leży i wtedy mogę zająć się brzytwą. Zdaję sobie sprawę, że po części to kwestia przyzwyczajenia ale przy tym sposobie jest mi wygodnie mankamentem może być to, że uchwyt po skończonym ostrzeniu pozostaje do obsługi.
Czyny za życia brzmią echem w wieczności

bihac

Odp: Kamień w czasie ostrzenia trzymać w ręku czy położyć?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 02, 2014, 14:56:03 »
Ostrząc na BBW czy Coti kamień trzymam w dłoni ale już Walijczyka muszę położyć na stole. Jest za duży i za ciężki. :)

Offline wojtek972

• Zaawansowany użytkownik
  • Miejsce pobytu: Kraków
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 02, 2014, 16:13:03 »
Zawsze w ręce, niezależnie od wagi. Dużo wygodniej jak dla mnie. Można jednocześnie wykonywać ruch kamieniem i brzytwą co czasem się przydaje.

Offline Mikolaj

• *
  • Miejsce pobytu: Danzig
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 04, 2014, 11:34:43 »
A jak radzicie sobie trzymając w ręku kamień z zawiesiną  :question:
Czyny za życia brzmią echem w wieczności

Offline macrob

• *
  • Miejsce pobytu: Szmaragdowa Wyspa
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 04, 2014, 12:34:28 »
Witam.
Mniejsze w ręce, większe na stole. Trzymając kamień w ręku ma się moim zdaniem lepsze czucie tego co się dzieje z brzytwą.

Jeżeli używam kamienia z zawiesiną to staram się nie spychać jej do końca kamienia. Kończę przeciągnięcie w 3/4 długości kamienia. Na uciekanie zawiesiny bokiem nie znalazłem jeszcze sposobu  :)

Maciek.

Offline wojtek972

« Odpowiedź #5 dnia: Październik 04, 2014, 12:39:52 »
@Mikolaj: no właśnie trzymając kamień w ręce możesz przeciwdziałać uciekaniu zawiesiny poprzez nachylenie jak również spowodować jej spływanie w pożądanym kierunku.

Offline Rafff

• *
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 13, 2015, 22:04:08 »
Jakoś tak się nauczyłem że trzymam w ręce  ::)
Grupa: Fb. Tradycyjne Golenie

Offline tomaszzt

« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 10, 2017, 00:28:44 »
Złota łopata dla mnie  ;)  - wykopki. U mnie kwestia ostrzenia z ręki podyktowana jest....kasą. Mniej kasy - mniejsze kamienie, które położone na czymś płaskim są tak stabilne, jak spacery w Aleppo. Pozostaje je "skontrolować" w dłoni. Czy ktoś dysponuje choćby krótkim filmikiem, jak wygląda takie ostrzenie "z ręki" ?

Offline arturro

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 10, 2017, 10:12:59 »
stabilne jak spacery w Aleppo ? ;) (bardzo wysoki poziom abstrakcji jak dla mnie;)))
tu masz od piątej minuty mniej wiecej:

nb gosc ma całe laboratorium z mikroskopem itd ;)

pozdrawiam
a

Offline macrob

• *
  • Miejsce pobytu: Szmaragdowa Wyspa
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 10, 2017, 12:40:39 »
W prostych słowach :) Ostrzenie z ręki to jak smarowanie masłem kromki chleba położonej na dłoni :)

Offline Psqwel

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 17, 2017, 17:01:53 »
Jestem tu nowy i jestem dopiero na etapie zakupów jeśli chodzi o brzytwę i akcesoria do niej. Dużo czytam i oglądam filmów związanych z tym tematem. Co do ostrzenia to są tak różne i skrajne techniki, że zaczynam mieć mały mętlik. Weźmy powyższy film. Gość stępioną o krawędź szklanki brzytwę naostrzył w 10 minut paroma ruchami i nie stosował ani iksów ani taśmy na grzbiet brzytwy a zamiast pasa użył ręki po prostu. Zatem dlaczego się tyle mówi i pisze o tym, żeby xx razy wykonać ruch taki a taki a potem xx razy inny, potem jeszcze coś innego xx razy, obserwować zawiesinę, skoro można to zrobić paroma ruchami jak ten gość? Pomijam sytuacje gdy ktoś chce naprawiać brzytwę bo ma wyszczerbienie albo jest po prostu zniszczona bo była używana. Ten gość może nową i zadbaną brzytwę ostrzy. Ja zakupiłem nową nie używaną wapienicę chirurgiczną w pudełku z instrukcją itd. (jest w drodze) która jest naostrzona fabrycznie i ponoć przechodzi test włosa. Zatem moje zadanie na początku polegać będzie na utrzymaniu ostrza w dobrej kondycji. Czyli polerka na pasie ew. jak ten gość na ręku :). Skłaniam się bardziej ku pasowi ale jak widać można i na ręku. Nie znam j.ang. ale ciekaw jestem o jakiej gradacji kamień był zastosowany na tym filmie na końcu?

Offline Robson

• *
  • Miejsce pobytu: CK
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 17, 2017, 20:06:06 »
Już napisałem w innym wątku gdzie tez pytałeś o tą brzytwę, poczekaj aż dotrze do Ciebie. Ja często spotykałem się z opisem, że brzytwa jest "shave ready", a okazywało się, że jednak nie do końca. Być może jednak będziesz miał szczęście i wystarczy sam pas. Jeżeli chodzi o ostrzenie na kamieniach to jest wiele filmików w sieci, które pokazują różne sposoby/techniki ich używania. Z pewnością ostrzenie "ze stołu" daje większa stabilizację i mniejsze prawdopodobieństwo, że coś zepsujemy. Kamień leży nieruchomo i musimy zwracać jedynie uwagę jak przykładamy do niego ostrze.
Nie kłóć się z idiotami - ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem...

Offline Hypervisor

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Warszawa
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 17, 2017, 21:08:55 »
Zatem dlaczego się tyle mówi i pisze o tym, żeby xx razy wykonać ruch taki a taki a potem xx razy inny, potem jeszcze coś innego xx razy, obserwować zawiesinę, skoro można to zrobić paroma ruchami jak ten gość?

Ponieważ jest to prosty sposób na przekazanie osobie nieobeznanej z ostrzeniem, mniej technicznej, w miarę skutecznego sposobu naostrzenia - w tym przypadku - brzytwy. Jeżeli wiesz co nieco o ostrzeniu, to naostrzysz czymkolwiek, a jeżeli nie, to... 10x w lewo, 10x w prawo itd.

Jak pisze robson i pr, marne szanse że ta wapienica będzie się nadawała do golenia, nawet po pasie.

Offline gienek-emeryt

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Częstochowa
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 17, 2017, 22:00:31 »
. hmmm hmmm

« Ostatnia zmiana: Sierpień 17, 2017, 22:30:25 przez gienek-emeryt »
Każde rękodzieło ma swoją cenę.
Kto zaniża jego wartość lekceważy wykonawcę i ośmiesza siebie.

Offline Psqwel

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 18, 2017, 02:24:12 »
Ponieważ jest to prosty sposób na przekazanie osobie nieobeznanej z ostrzeniem, mniej technicznej, w miarę skutecznego sposobu naostrzenia - w tym przypadku - brzytwy. Jeżeli wiesz co nieco o ostrzeniu, to naostrzysz czymkolwiek, a jeżeli nie, to... 10x w lewo, 10x w prawo itd.

Jak pisze robson i pr, marne szanse że ta wapienica będzie się nadawała do golenia, nawet po pasie.

To czemu nie przekazują podając np. 10x w jedną i 10x w drugą tylko 70x a nawet 100x?
W sumie robi się z tego kilkaset ruchów a gość wykonał w sumie może ze 30 i naostrzył brzytwę.
A sama technika pociągnięć na drugim kamieniu (tym z ręki) wydaje się banalna w porównaniu do
ixów ze zmianami kierunków, obserwacją zawiesiny itd. Robi się z tego czasem cały rytuał. 
Jeśli mnie sprzedawca nabił w butelkę z tym włosem to dostanie negatywa a ja wcześniej kupię kamień (ew. kamienie jeśli będzie tragedia) i zacznę się uczyć ostrzenia. Podsyciliście moją ciekawość - już się nie mogę doczekać tej brzytwy.

Robson: Też uważam, że bezpieczniej ostrzyć na stabilnie leżącym kamieniu niż z ręki. Nie przyszłoby mi nawet do głowy jako początkującemu ostrzyć w taki sposób.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 18, 2017, 02:33:25 przez Psqwel »