Autor Wątek: Pierwsze ostrzenie - wersja EKONOMICZNA!  (Przeczytany 23463 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leszek

• Aktywny użytkownik
  • Per aspera ad astra
  • Miejsce pobytu: Szczecin
Pierwsze ostrzenie - wersja EKONOMICZNA!
« dnia: Marzec 06, 2015, 23:17:08 »
Piszę w "Ostrzeniu dla Początkujących", bo jestem kompletnie zielony. Chciałbym jednak pochwalić się moim osiągnięciem.
Dostałem od kolegi brzytwę Gold Dollar 66. Jak można było się spodziewać nie nadawała się do golenia - skrobała skórę, zostawiając włosy na miejscu. Postanowiłem ją więc naostrzyć.
Ponieważ nie chciałem wydawać kupy pieniędzy na drogie kamienie typu Coticule, a nie mogłem znaleźć nikogo w Szczecinie, kto by moją brzytwę naostrzył (jak ktoś pisał wcześniej - Szczecin miasto tępych brzytew...), kupiłem zestaw "osełek" do brzytew z Aliexpress:

(koszt ok. 24 zł!!!)
Zestaw składał się z maleńkich kamyków 400/1500 i 3000/8000, oraz z podwójnego pasa ze "skóry ekologicznej" , oraz z płótna.
Zdając sobie sprawę, że to nie jest profesjonalny zestaw przystąpiłem ochoczo do dzieła.
Stronę z 400 grit pominąłem, bojąc się, że mocno porysuję brzytwę. Zacząłem robić Xy na solidnie zwilżonej stronie 1500. Przez dłuższy czas wydawało się, że nic się nie dzieje. Brzytwa nie goliła nic a nic.

Po jakichś 45 minutach eksperymentowania z uchwytem, dociskiem i trasą przebiegu zauważyłem, że woda na kamieniu robi się mętna, z czasem wręcz szara. Na powierzchni kamienia zaczęły zostawać metaliczne smugi. Stwierdziłem, że to pewnie to - zaczyna się dziać  ;D Po chwili sprawdziłem - rzeczywiście! Brzytwa bez problemu goliła włosy na przedramieniu. Zmieniłem kamień na 3000 grit i jechałem dalej aż brzytwa zrobiła się gładka. Po tym przełożyłem na stronę 8000 grit i zrobiłem jeszcze ok. 100 Xów. Na koniec zrobiłem kilkanaście przebiegów po płóciennym pasie, oraz kilkanaście po gładkiej stronie ekoskóry.

I... eureka! Goli! Przechodzi test włosa, "klei się" do paznokcia, goli zarost. Nie wiem na ile zbliżyłem się do prawidłowej ostrości, ale udało mi się naostrzyć brzytwę jako za pierwszym razem z pomocą bardzo tanich narzędzi.
Podsumowując całość zajęła mi prawie 2 godziny, więc lekko nie było.

Online przemo1978

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Wołomin
Odp: Pierwsze ostrzenie - wersja EKONOMICZNA!
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 07, 2015, 01:03:56 »
Jeśli jesteś zadowolony z efektu to gratulacje :) Tak dalej.
"Mówiła mi ,życie może być szorstkie ,a pośpiech najostrzejszą z brzytw."

Offline kowjack

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Deszczowa wyspa Ireland
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 07, 2015, 15:37:46 »
Gratuluje Kolego  ook  Zapewne wprawiles w zaklopotanie niektorych Kolegow , w tym i mnie  ;)
Każdy z nas jest jedyny, niepowtarzalny i kieruje się w życiu powodami niezrozumiałymi dla reszty.

bihac

« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 07, 2015, 15:56:57 »
Gratulacje  :) jestem wręcz powalony skutecznością pierwszego ostrzenia  8)

Offline Mikolaj

• *
  • Miejsce pobytu: Danzig
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 07, 2015, 17:20:48 »
Tym bardziej, że brzytwa jest wymagająca.
Czyny za życia brzmią echem w wieczności

Offline Leszek

• Aktywny użytkownik
  • Per aspera ad astra
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 07, 2015, 18:20:03 »
@kowjack nie miałem zamiar nikogo zakłopotać, tylko uświadomić zniechęconym cenami brzytew i sprzętu do ostrzenia, że można spróbować taniej. No bo w końcu skąd mamy wiedzieć, czy chcemy golić się brzytwą bez wydawania kilku stówek na początek?

Dzięki Panowie za słowa uznania - dzisiaj przy właściwym goleniu stwierdziłem, że brakuje mojemu Dolarowi jeszcze trochę do ideału  hmmm
Brzytwa jest zdecydowanie mniej ostra niż nowa żyletka, a spodziewam się, że powinna być taka sama, jeśli nie ostrzejsza. Wychodzi na to, że muszę nad nią jeszcze trochę popracować. Ale jak na pierwszy raz i tak duma jest  O:-)

Offline Rafff

• *
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 07, 2015, 18:23:31 »
Witam
To i ja pogratuluję  ook

Jeśli chodzi o GD ja miło wspominam tą brzytwę , jeśli się ją już fajnie naostrzy potrafi dać dużo radości podczas golenia
Jeśli chodzi o ostrzenie to człowiek uczy się całe życie  ;)
Grupa: Fb. Tradycyjne Golenie

Offline Figon

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Warszawa
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 07, 2015, 18:29:40 »
Też gratuluję, dużo było na forum o ostrzeniu ale aż tak ekonomicznej wersji nie widziałem. Fajnie że można się pobawić brzytwą nie pakując na start dużej kasy. A rozrywki i radochy można sporo sobie dostarczyć. Kilka osób na taką wersję Eko tutoriala pewnie czekało. Ja z przyjemnością coś takiego zobaczyłem. Dzięki.

bihac

« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 07, 2015, 18:30:15 »
A jednak czegoś jej brakuje ;D ale jeśli możesz się ogolić to fakt, możesz być z siebie dumny.

Offline Rafff

• *
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 07, 2015, 18:34:54 »
Wiesz Robert jak to jest po roku ostrzenia stwierdzi kolega że te ostrzenie to nie było ostrzenie  hmmm
Ale cieszyć się trzeba dobry początek
Grupa: Fb. Tradycyjne Golenie

bihac

« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 07, 2015, 18:40:08 »
Masz rację 2 x Tak! Jak przypomnę sobie pierwsze ostrzenia i golenia, to muszę stwierdzić, że to nie było ani ostrzenie ani golenie i doskonale pamiętam to uczucie jak już coś wyszło z tego ostrzenia ;)
Tak czy siak, duże gratki dla Kolegi i nie poddawaj się. Będzie tylko lepiej, też zaczynałem na GD.

Offline Leszek

• Aktywny użytkownik
  • Per aspera ad astra
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 07, 2015, 21:33:26 »
Domyślam się Panowie, że jak się wprawie, może nabędę lepszy sprzęt ostrzący, z czasem lepszą brzytwę, to zobaczę różnicę  ook
Dollarek goli, chociaż przeskakuje, dziwnie brzmi - może jest nadal za tępy, a może to kwestia mojej techniki golenia - bo i to robię po raz pierwszy.

Od ok. roku golę się maszynką na żyletki i powiem szczerze, że przesiadka z Mach 3 na MNŻ była jak olśnienie! Od tego czasu drążę Tradycyjne Golenie i przyszedł czas zgłębić brzytwy  shave1

Offline adamasz

• Stały bywalec.
  • Po 40 leciech brzytwie przywrócon
  • Miejsce pobytu: Skierniewice
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 07, 2015, 22:02:57 »
Następny zakup - proponuję lupkę 30-50x za kilka-naście zł. Będziesz mógł kontrolować wyniki ostrzenia i  postęp jakości KT. Wyrównanie płaszczyzny kamyków także istotne (kratka+diamentówka). Na razie nie kupuj wysokich gritów, bo to ważne raczej przy twardych stalach markowych ostrzy.
Ale Twoja tzw.SUCCESS STORY robi wrażenie - GRATULACJE ook
PozdrA.
Kolący brzytwy się chwyta - i tonącego uratuje...

Offline Topek

• *
  • Miejsce pobytu: Sieniawa
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 01, 2015, 11:20:15 »
Podepnę się do tematu

Trzymajcie kciuki, bo chyba jeszcze nikt takiego numeru nie pokazywał

Tak, mam zamiar naostrzyć i się ogolić.
Nie wiem co to za brzytwa, bie wiem co to za kamień. Upałem się.

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Offline Robson

• *
  • Miejsce pobytu: CK
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 01, 2015, 11:22:13 »
No nie jestem pewien Darku, ale ostatecznie to Twoja twarz  ;D.
Nie kłóć się z idiotami - ściągną cię na swój poziom i pokonają doświadczeniem...