Autor Wątek: UniCot - Ostrzenie na k.belgijskich.  (Przeczytany 34452 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline macrob

• *
  • Miejsce pobytu: Szmaragdowa Wyspa
UniCot - Ostrzenie na k.belgijskich.
« dnia: Grudnia 04, 2011, 23:12:27 »
Witam.

Opis metody ostrzenia Unicot .
 Przed zaczęciem ostrzenia należy stepić brzytwę na krawędzi kubka lub szklanki. Używając mniejszego kamienia nalezy wytworzyć zawiesinę o konsystencji i kolorze mleka ( czasami rzadsza daje lepsze efekty ale jest to zależne od kamienia ) . Poprzez wykonywanie seri 30 pół -Xów na stronę należy doprowadzić ostrze do stanu kiedy będzie golić włosy z przedramienia ( w obie strony ).Podczas wykonywania pół-Xów  palec wskazujący powinien spoczywać na klindze i wywierać niewielki nacisk w okolicy grzbietu ( umożliwia to przyleganie klingi do kamienia). Gdy brzytwa goli bez problemu włosy z przedramienia odnawiamy zawiesinę ( bardziej rozwodnioną , mętną ) i wykonujemy 30 Xów bez żadnego nacisku (Ważne). Nastepnie nalezy opłukać ostrze ( nie płukać jeszcze kamienia tylko rozrzedzić zawiesinę kilkoma kroplami wody, ) i przykleić taśmę  izolacyjną  na grzbiet  i znowu wykonać 30 Xów. Nastepnie należy opłukać kamień ( można odświeżyć powierzchnię kamienia przez kilka potarć mniejszym kamieniem  ale  opłukać po tej czynności aby na kamieniu była tylko czysta woda ) i wykonać 50 X-ów bez nacisku. Serie 50 X-ów można powtarzać aż do uzyskania pożądanego skutku (test wiszącego włosa). Następnie polerowanie na pasach ( 30 lniany i 60 skórzany) . Metoda ta daje bardzo dobre efekty po dosyć krótkim czasie nauki dlatego dobrze jest zacząć od niej przygodę z ostrzeniem na tych kamieniach.

Przeciągnięcia typu Pół-X wyglądają tak.

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/YqIdZie6TU8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

A tak wygląda wykonanie tej metody przez jej wynalazcę.

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/BWa8hL4nroc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Więcej informacji o tej metodzie mozna znaleźć na stronie Coticule.be

Pozdrawiam.

Maciek.

« Ostatnia zmiana: Grudnia 31, 2011, 11:18:44 przez macrob »

Offline zami

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Wenecja
Metoda UNICOT ostrzenie na coticule
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 19, 2011, 22:40:55 »
http://www.coticule.be/tl_files/PDF%20articles/UniCot-methode-PO.pdf

Tym sposobem i odrobiną wprawy wyciągałem brzytwy na kingu 6k do niesamowitej ostrości. Myślę, że wszystkim się sprawdzi.

Offline macrob

• *
Odp: Metoda UNICOT ostrzenie na coticule
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 19, 2011, 22:47:41 »
Zami możesz mnie oświecić jak zaadaptowałeś metodę ostrzenia na coticule do ostrzenia na syntetyku ? Wytwarzałeś zawiesinę ?
Metodę unicot opisałem w dziale Ostrzenie.

Pozdrawiam.

Maciek.

Offline zami

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 20, 2011, 11:10:03 »
Namoczony kamień i jazda. Nie wytwarzam żadnej zawiesiny, a 1k sprawdza się świetnie, jako ziarnistość do fazowania brzytwy. Coti wymaga wprawy i doświadczenia, a king 1k/6k tylko przepisu. Faktycznie, to co zaznaczyłeś wcześniej 6k to za grubo go wykończenia ostrza (znaczy: na upartego - wystarczy). Ale "zelżenie" nacisku kt i oklejenie bulwy taśmą na ostatnie 30X, na 6k dawało podobny, myślę, efekt, co ostatnie 30 X na płukanym coti.

Offline macrob

• *
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 20, 2011, 11:17:26 »
Witam.

Czy zgodziłbyś się naostrzyć jedną z moich brzytew swoim sposobem ? Jestem ciekaw jak sprawdza się twoja teoria. Oczywiście pokryje koszty przesyłki.

Pozdrawiam.

Maciek.

Offline zami

• Stały bywalec.
Odp: UniCot - Ostrzenie na k.belgijskich.
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 26, 2011, 10:12:22 »
Witam.

Czy zgodziłbyś się naostrzyć jedną z moich brzytew swoim sposobem ? Jestem ciekaw jak sprawdza się twoja teoria. Oczywiście pokryje koszty przesyłki.

Pozdrawiam.

Maciek.

No problem, jak mawiał pewien gwiazdor ;) . Jak tylko czas pozwoli.
Dopiero miałem czas zajrzeć na forum.

Offline Filip_f66

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Chełm
« Odpowiedź #6 dnia: Lutego 05, 2012, 12:15:07 »
Czy możecie opisać inne metody ostrzenia brzytew?Mam belgijski niebieski blok,żółty i chiński 12k.Planuję zakupić japońskie o ziarnistości 15-20k oraz 30k.Czy jest to dobry pomysł?

Offline zami

• Stały bywalec.
« Odpowiedź #7 dnia: Lutego 05, 2012, 12:44:09 »
Czy możecie opisać inne metody ostrzenia brzytew?Mam belgijski niebieski blok,żółty i chiński 12k.Planuję zakupić japońskie o ziarnistości 15-20k oraz 30k.Czy jest to dobry pomysł?
Macrob używa tylko belgijskiego żółtego i wystarczy, ba pewnie każdy by chciał mieć tak dopracowane ostrza jak on.
Podsumowując nie widzę sensu posiadania tylu kamieni. Pogubisz się. "Znawcy" zawsze będą doszukiwali się "istotnych" różnic, ale faktycznie to chyba nikt nie pozna dobrze wykończonego na coticoule, od dobrze wykończonego na jakimś 15k czy 30k (ja pierwsze słyszę o takowych). 8k praktycznie daje doskonałą ostrość.
Nie zapominaj, że kluczowe są umiejętności i wiedza ostrzącego.

Offline Filip_f66

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Chełm
« Odpowiedź #8 dnia: Lutego 22, 2012, 12:24:53 »
Nauczę się najpierw dobrze nauczyć  ostrzyć metodą Unicot.Ostrzenie na tych kamieniach sprawia mi przyjemność.Efekty są pozytywne pomimo nieprawidłowości jakie popełniam.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 12, 2013, 14:46:45 przez Filip_f66 »

Offline macrob

• *
« Odpowiedź #9 dnia: Lutego 22, 2012, 12:30:05 »
Ja też bardzo lubię używać tych kamieni. Potrzeba dużo czasu aby poznać swój kamień ale potrafi się on później pięknie odwdzięczyć. :)

Maciek.

Offline ascot

• Nowy Użytkownik
  • *
  • Miejsce pobytu: Roztoka Odrzańska
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 12, 2013, 01:37:01 »
Jestem zupełnie początkującym w temacie ostrzenia na coticule. UniCot już za pierwszym razem pozwolił mi naostrzyć brzytwę do akceptowalnego poziomu. Potem jest tylko lepiej.

Offline Matt

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Warszawa
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 12, 2013, 02:52:52 »
(?) UniCot już za pierwszym razem pozwolił mi naostrzyć brzytwę do akceptowalnego poziomu. Potem jest tylko lepiej.

No ba. :)

(?) Zami możesz mnie oświecić jak zaadaptowałeś metodę ostrzenia na coticule do ostrzenia na syntetyku? (?)

Pozwolę sobie trochę odkopać, gwoli informacji tylko ? istotą tej metody nie jest rodzaj użytego kamienia, ale stworzenie wtórnej krawędzi tnącej, która ma o wiele mniejszą powierzchnię. Dzięki temu wzrasta stosunek: ilość_zbieranej_stali/uszkadzanie_krawędzi (każdy materiał ścierny będzie też "kancerował" KT, oprócz zbierania materiału z jej płaszczyzn) i dzięki temu nawet otrzymamy ostrzejszą krawędź niż przy pojedynczej KT. Można ją zastosować przy każdym wykańczającym kamieniu.

Żyletki przemysłowo ostrzone są nawet na potrójną krawędź. Widać to np. tutaj (trzeci obrazek od dołu).

pozdro,
Matt
"Zabytkowa posrebrzana cukiernica z pewnością nie powinna być używana do golenia, to niesmaczne." - Filip_f66

Offline macrob

• *
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 13, 2013, 15:17:02 »

Witam.

Dzięki temu wzrasta stosunek: ilość_zbieranej_stali/uszkadzanie_krawędzi (każdy materiał ścierny będzie też "kancerował" KT, oprócz zbierania materiału z jej płaszczyzn) i dzięki temu nawet otrzymamy ostrzejszą krawędź niż przy pojedynczej KT.

Możesz to rozwinąć Matt?

Maciek.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 13, 2013, 15:18:35 przez macrob »

Offline Matt

• Stały bywalec.
  • Miejsce pobytu: Warszawa
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 13, 2013, 15:58:41 »
Myślałem, że to co napisałem w nawiasie wystarczy, ale proszę bardzo. :)

<profesor mode on> :D

Jak wiemy, ostrzenie to ścieranie stali z powierzchni krawędzi tnącej. Nie da się jednak usuwać stali wyłącznie z płaszczyzn ? wtedy byśmy otrzymali matematycznie wręcz idealną krawędź ? również sama krawędź tnąca jest stale uszkadzana przez drobiny ścierne. Przy ostrzeniu osiąga się maksymalną ostrość na danym kamieniu, kiedy ilość stali zbieranej z płaszczyzn zaczyna równoważyć ilość tępienia samej krawędzi. I po osiągnięciu tego maksimum, nic dalej z kamienia już nie wyciśniemy, choćbyśmy zrobili i tysiąc przeciągnięć.

W momencie kiedy tworzymy wtórną KT, jej płaszczyzny mają o wiele mniejszą szerokość, a więc i powierzchnię, niż podstawowa. Wiadomo, że na szybkość ostrzenia wpływa powierzchnia płaszczyzn KT (brzytwy o pełnym szlifie są tego ewidentnym dowodem, łatwiej i szybciej ostrzy się brzytwy wklęsłe). Tak więc, po stworzeniu tej wtórnej KT, powierzchnia z której usuwamy stal jest drastycznie zredukowana, dzięki czemu dzieje się to wydajniej i szybciej. A ilość uszkodzeń krawędzi zostaje stała, bo jest ona tylko funkcją kamienia, na którym ostrzymy. Ergo, stosunek o którym pisałem wzrasta, dzięki czemu osiągamy krawędź o mniejszym promieniu ? czyli ostrzejszą. :)

<profesor mode off>

Mam nadzieję że to jest zrozumiałe? W sumie to napisałem to już w tym tłumaczeniu UniCotu, które wcześniej zalinkował zami ale może zrobiłem to niedostatecznie jasno. :/ Dobre posługiwanie się obcym językiem a dobre tłumaczenie to dwie różne rzeczy?

pozdro,
Matt
"Zabytkowa posrebrzana cukiernica z pewnością nie powinna być używana do golenia, to niesmaczne." - Filip_f66

Offline macrob

• *
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 15, 2013, 20:44:28 »
Witam.

Dzięki za wyczerpujące wytłumaczenie Matt  ook

Chodziło mi o ten fragment, powinienem to bardziej sprecyzować.

...i dzięki temu nawet otrzymamy ostrzejszą krawędź niż przy pojedynczej KT...

Tu mnie ciekawi Twój tok myślenia. Zgodzę się że podwójna krawędź będzie minimalnie mocniejsza, z uwagi na trochę zwiększony kąt. Ale czemu miałaby być ostrzejsza?

Maciek.