Autor Wątek: Rodzaje maszynek na żyletki  (Przeczytany 75929 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline derazor

  • Stały bywalec.
  • *****
  • Wiadomości: 875
  • Podziękowań: 2
  • Miejsce pobytu: Szczecin
Rodzaje maszynek na żyletki
« dnia: Sierpnia 17, 2012, 21:11:00 »
PODZIAŁ MASZYNEK NA ŻYLETKI


1. Ze względu na regulację żyletki:


Bez regulacji

Ostrze jest osadzone w maszynce zawsze w ten sam sposób, pod jednym kątem i z taką samą odległością między żyletką a grzebieniem maszynki (oczywiście odległość ta zależy od konkretnego modelu).

Z regulacją

Istnieje możliwość zmiany nachylenia żyletki oraz przerwy między żyletką a grzebieniem maszynki. Im większa jest ta przerwa, tym maszynka goli bliżej skóry i jest agresywniejsza. Regulacja następuje zwykle poprzez kręcenie pierścieniem znajdującym się pod głowicą maszynki. Przykłady: Gillette slim adjustable, Wizamet W-11, Merkur Progress. Początkującym radzi się unikać nauki golenia maszynkami regulowanymi. Powodem tego jest fakt, że na początku golenia będą się pojawiać błędy w technice. Gdy golenie będzie mało satysfakcjonujące, użytkownik zwali winę na ustawienia i zacznie się nimi bawić zamiast skupić się na szlifowaniu techniki.

2. Ze względu na zastosowany grzebień:

Z zamkniętym grzebieniem

Maszynka posiada płozę zmniejszającą ekspozycję ostrza na skórę. Przeznaczona jest dla większości użytkowników, zwłaszcza tych z bardziej wrażliwą cerą i uchodzi za łagodniejszą od maszynki z otwartym grzebieniem. Warto tutaj dodać, że maszynka regulowana ustawiona na maksymalną wartość może być bardzo agresywna mimo zamkniętego grzebienia.

Z otwartym grzebieniem

W tego typu maszynce większa powierzchnia ostrza ma kontakt ze skórą. Przeznaczona jest ona do twardszego zarostu, albo długiego (wiele osób twierdzi, że się mniej zapycha kremem do golenia i włosami).
[/center]Istnieją również specyficzne rodzaje grzebieni, np. Muhle r41 czy Merkur 37c "Slant"3. Ze względu na budowę i sposób zakładania żyletki:

1-częściowe

W maszynkach tych zakładanie żyletki następuje poprzez otwieranie "drzwiczek" w głowicy, które otwiera się poprzez kręcenie fragmentem rączki. Jest to najszybszy sposób zakładania żyletki i najbardziej bezpieczny, istnieje najmniejsze ryzyko skaleczenia się. Czasem jednak mechanizm otwierania drzwiczek potrafi się zaciąć albo chodzić topornie. Zazwyczaj w takich sytuacjach wystarczy porządnie umyć maszynkę ciepłą wodą z mydłem.

2,3- częściowe

Maszynka składa się z więcej niż jedna część, a zakładanie żyletki następuje poprzez nałożenie jej na gwint oraz skręceniu wszystkich elementów. Zajmuje to trochę więcej czasu i uwagi niż mechanizm drzwiczek, ale w zamian dzięki swojej prostocie jest mniej zawodny i podatny na uszkodzenia.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 10, 2013, 14:07:47 wysłana przez derazor »